Ako zvládnuť izoláciu

Každý z nás prežívame túto dobu trocha inak. Niekto nachádza v izolácii čas pre seba a svojich blízkych, iný s ňou zápasí a neustále hľadá vinníka. Izolácia môže byť nástrojom rastu. Poďme sa spoločne pozrieť ako izoláciu vnímal zen-budhistický majster (1420 – 1506).  Myslím, že jeho odkaz je aktuálny aj v dnešnej dobe.

Majster, ako sa môžem vysporiadať s izoláciou?

Vyčisti si dom. Do základu. V každom kúte. Nezabúdaj na veci, ktorých si sa nikdy nechcel alebo nemal odvahu dotknúť sa. Udržuj dom svetlý a čistý. Eliminuj prach, pavučiny, znečistenie. Dokonca aj to najskrytejšie. Tvoj domov ťa reprezentuje: ak sa o neho postaráš, postaráš sa aj o seba.

Majster, ale trvá to dlho. Po tom ako sa postarám o seba uprataním domu, ako mám žiť v izolácii?

Oprav, čo sa opraviť dá a odstráň to, čo už nepotrebuješ.
Venuj sa účtom a faktúram, oprav si rozstrapkané oblečenie, obnov nábytok, oprav všetko, čo stojí za to opraviť.
Zvyšok zahoď, s vďačnosťou a s vedomím, že cyklus týchto vecí sa skončil. Tým, že opravíš a odstrániš potrebné okolo seba, opravíš a odstrániš potrebné v sebe.

Majster a čo potom? Čo môžem robiť so všetkým tým časom osamote?

Zasej… Aj semienko vo váze.
Postaraj sa o rastlinu, každý deň ju polievaj, rozprávaj sa s ňou, daj jej meno, odstráň suché listy a burinu, ktorá by rastlinu udusila, či ukradla jej životnú energiu. Je to spôsob, ako sa postarať o svoje vnútorné semenienka, svoje túžby, svoje zámery, svoje ideály.

Majster, čo ak ma navštívi prázdnota? Čo keď ma prepadne strach z choroby a zo smrti?

Porozprávaj sa s nimi.
Urobte si pre nich priestor, posaď ich k spoločnému stolu, nájde si čas na každý svoj strach. Pozvi ich na večeru s tebou Spýtaj sa ich, prečo prišli z takej diaľky až do tvojho príbytku?  Akú správu ti prinášajú? Čo sa ti snažia povedať?

Majster, nemyslím si, že to zvládnem…

Tvojim problémom nie je izolácia, ale strach z vnútorných drakov, ktorých si sa chcel stále zbaviť. Teraz už nemôžeš utiecť. Pozri sa im do očí, počúvaj ich a zistíš, že ťa tlačia k stene. Izolovali ťa, aby sa s tebou porozprávali. Ako semienka, ktoré môžu klíčiť iba vtedy, keď sú samé.
K slovám Majstra si dovolím doplniť…

Dýchaj! Kým dýchaš, žiješ! Nadýchni sa života a začni si vychutnávať každý nádych a výdych, ktorý Ti je umožnený.

*Zen-budhistický majster Sesshū Tóyo, (známy aj ako Zen Toyo), žil v rokoch 1420 – 1506. Bol najvýznamnejším japonským majstrom v maľovaní atramentom. Narodil sa v rodine samurajov, vyrastal a vzdelával sa za zen-budhistického kňaza Rinzai. Stal sa  jedným z najväčších japonských umelcov svojej doby, ktorý bol v Japonsku veľmi uznávaný. Jeho najslávnejším obrazom je Sansui Čókan (山水長巻), pätnásťmetrové plátno, ktoré znázorňuje postupne jar, leto, jeseň, zimu.

Komentáře

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohto komentáru. Zásady spracovania osobných údajov