Čuch je náš najsilnejší zmysel

Nadychni_sa_prirody_varenie

Čuch je veľmi úzko prepojený s dychom a tak ako dych je prvou a poslednou činnosťou, tak aj čuch je prvý a posledný aktívny zmysel v našom živote.

Každý deň používame nos na vnímanie sveta okolo nás. Ale vedeli ste, že nos vám pomáha robiť oveľa viac, než len rozlíšiť vôňu a zápach? Rôzne časti nosa nám pomáhajú cítiť, ochutnať a ešte viac.

Čuch, vône a chuť

Každý deň sa stretávame s mnohými pachmi. Niektoré sú príjemné, ako napríklad taká vôňa kvetov či chleba, iné sú nám nepríjemné, ako napríklad špinavé topánky alebo toaleta. Práve vďaka nosu a čuchovým senzorom sme schopní cítiť všetky tieto arómy a pachy. Ľudský nos v skutočnosti dokáže zistiť a rozpoznať tisíce rôznych vôní. Ale cítiť vône nie je to jediné, čo váš nos robí. Je i prechodom pre vzduch a chráni naše pľúca od nečistôt (o tom sme si hovorili v minulom príspevku). Vďaka nosu môžeme zdravo dýchať! Nos nám dokonca pomôže ochutnať jedlo.

Čo sa stane, keď máš upchatý nos? Ako ti vtedy chutí jedlo, ako sa cítiš?

Nos má dva otvory, nazývané nosné dierky, ktoré slúžia ako hlavné vstupné otvory pre prijímanie vzduchu do tela. Každá nosná dierka vedie do priechodu v nose. Medzi nimi je priehradka (septum), tenká stena, ktorá oddeľuje priechody. V hornej časti nosa, blízko očí, je septum z tvrdej kosti. Ale dole pri špičke nosa je z pružného materiálu nazývaného chrupavka. Cítiš, ako je chrupavka flexibilná, dotkni sa prstom špičky nosa a posúvaj ju tam a späť. Krčí sa ti nos?
Vo vnútri, v hornej časti nosa, sú špeciálne bunky nazývané čuchové receptory. Sú to bunky, ktoré snímajú molekuly zápachu vo vzduchu a vysielajú signály do mozgu, ktoré umožňujú rozpoznávať pachy. Tieto čuchové bunky sú dôvodom, že cítime, preto hovoríme o schopnosti cítiť čuch.
Vnútrajšok nosa je pokrytý tenkou, vlhkou vrstvou tkaniva, ktorá sa nazýva sliznica. Dôležitou prácou sliznice je výroba hlienu!
Hlien sa môže zdať nepríjemný, no plní dôležitú úlohu ochrany pľúc. Hlien je taký dôležitý, že nos každý deň pripraví hlien v množstve približne štyroch šálok. Hlien zachytáva prach, nečistoty, mikróby, peľ a ďalšie veci, ktoré vdychujeme a ktoré by mohli poškodiť alebo podráždiť pľúca.
Malé chĺpky v nose tiež pomáhajú zachytiť tieto častice. Keď ich chĺpky a hlien zachytia, kýchame, čím sa častice opäť vypudia z tela von. To je dôvod, prečo kýchame viac, keď sme na prašných miestach – naše hlieny a nosové chlpy pracujú nadčas! Všetci sme už zažili silné kýchanie. Ale vedel/a si, že kýchanie môže dosahovať rýchlosť viac ako sto kilometrov za hodinu? Kýchaním reagujeme nielen na časti prachu, ale aj na výrazné vône, ktoré dráždia našu sliznicu.

A ako je nos prepojený s ústami alebo čuch s chuťou?

Ústa, zuby, jazyk – to sú časti tela, o ktorých uvažujeme, keď hovoríme o jedle. Ale aj nos je rovnako dôležitý na ochutnávanie jedla ako jazyk. Keď prežúvame jedlo, uvoľňujú sa molekuly zápachu a putujú do nosa, kde ich cítia čuchové receptory. Čuchové receptory teda spolupracujú s chuťovými pohárikmi na jazyku, aby nám pomohli cítiť chuť jedla.
Nos nám tak umožňuje nielen cítiť a dýchať, ale aj vychutnávať si jedlo.
Celý článok uverejnený v časopise MOJE ZDRAVIE 06/2020 si môžete prečítať TU.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohto komentáru. Zásady spracovania osobných údajov