Individuálna konzultácia pre deti
do 16 rokov a ich rodičov

POTREBUJE TVOJE DIEŤA POMOC PRI DÝCHANÍ?

Najväčším civilizačným ochorením dnešnej doby je nesprávne dýchanie. Dýchame extrémne zle. Smutné je, že sa to dotýka aj našich najmenších. Mnoho detí dýcha ústami alebo dýcha veľmi plytko. Je nevyhnutné, aby sme naše deti, čo najskôr oboznámili so základnými princípmi zdravého dýchania a naučili ich hry s dychom.

PREČO JE DOLEŽITÉ NAUČIŤ DETI DOBRE DÝCHAŤ?

Dych je absolútny základ nášho života. Mnohí si to však uvedomíme až vtedy, keď sa nemôžeme nadýchnuť – z akýchkoľvek dôvodov.

V poslednom čase sa čoraz viac stretávame s problematikou „zlého dýchania“ u detí. Pokiaľ nie je u dieťaťa diagnostikovaná choroba obmedzujúca dýchanie, mnohokrát je to o zlozvykoch alebo psychosomatického pôvodu, tzn. preberanie emócií, strachov, starostí od rodičov. Dieťa je veľmi citlivá bytosť a obrovská „špongia“, ktorá nasáva informácie, pocity, emócie, zážitky, čokoľvek okolo neho šuchne. Často v neprospech seba.

Preto je dobré už v útlom detstve vnímať, ako dieťa dýcha.
Ak u neho objavíme nesprávny spôsob dýchania - dýchanie ústami - pomôžme mu zmeniť to. Z dlhodobého hľadiska to má pre jeho vývoj a zdravie obrovský význam.

V dnešnom rýchlom, rušnom, modernom živote sme stále "v pohybe". Naše telo, myseľ i samotné dýchanie je v neustálom stave "útek alebo útok" (stresová reakcia). Vedomé dýchanie je jediným vedomým spojením s nervovým systémom, ktorý riadi trávenie, imunitu, hormóny a mnohé ďalšie dôležité funkcie. Keď si osvojíš uvedomovanie si vlastného dýchania, naučíš seba a svoje deti hry s dychom, budeš mať kontrolu nad svojimi reakciami, nad vlastnou energiou a hladinou stresu.

SLOVAMI KLIENTOV

"Volám sa Veronika a mám 12 rokov. Tesne pred koncom minulého školského roka ma prekvapil nepríjemný stav, pri ktorom som nevedela dýchať, celá som sa triasla, bolo mi na odpadnutie... Nechápala som, čo sa so mnou deje, ale neskôr som sa dozvedela, že som zažila (ako to lekári nazývajú) „panický atak“.
Celé leto som sa bála, že sa tento strašiak opäť objaví. Našťastie ma mamina zobrala k pani Tinke, ktorá mi vysvetlila, že pľúca sú jediným vnútorným orgánom, ktorý vieme vedome ovládať spôsobom, akým dýchame.  Počas viacerých stretnutí ma naučila, ako dýchať tak, aby som prekonala strach.  Ovládaním dýchania mi pani Tinka dala do ruky zbraň. Zbraň proti zlým myšlienkam, proti nepohode. Naučila ma prostredníctvom pľúc a dýchania „oklamať“ moju myseľ a navodiť si pocit pohody. Ďakujem veľmi pekne pani Tinke za jej milý prístup. Musím tiež prezradiť, že ma veľmi povzbudzovala a keď sa mi podarilo dosiahnuť malé víťazstvá, vždy ma odmenila malým darčekomJ. Veľká vďaka."

Využi konzultáciu ak:

 • tvoje dieťa dýcha ústami
 • má tvoje dieťa chronický zápal mandlí
 • tvoje dieťa v noci chrápe alebo škrípe zúbkami
 • trpí dýchavičnosťou alebo prekonalo chorobu dýchacích ciest
 • dieťa trpí zajakávaním
 • má výbuchy hnevu a ťažšie sa sústredí
 • ak má dieťa zvýšenú kazivosť zúbkov alebo odporúčanie z čeľustnej ortopédie pre prácu s dychom

Ako konzultácia prebieha?

 • stretnutie prebieha online alebo naživo
  (podľa dohody)
 • štandardné trvanie konzultácie je 45-60 min.
  V prípade potreby je možné dĺžku konzultácie po dohode upraviť. Cena doplatku 21 € / 30 min..
 • spoločne analyzujeme potreby a zdravotný dotazník dieťaťa
 • zadefinujeme možnosti spolupráce. Je dôležité akceptovať spoluprácu rodič + dieťa.
  Tam, kde chceme, aby spolupracovalo dieťa, je potrebné, aby spolu-pracoval, rodič. Počas stretnutie vykonávajú dieťa aj rodič rovnaké úkony.
 • na záver sa spoločne pozrieme (nastavíme) ďalšie kroky možnej spolupráce

Ešte stále váhaš, či je zdravé dýchanie tou správnou cestou
k lepšiemu zdraviu tvojich detí?

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Vypočuj si rozhovor na tému: 
"Zlé dýchanie u detí môže mať vplyv aj na nesprávny vývin čeľuste a zubov."

V tomto rozhovore ti spolu s MUDr. Ingrid Rehorovská povieme o rozdieloch medzi dýchaním nosom a ústami, o čeľustnej ortopédii, myofunkčnej terapii a aký veľký vplyv môže mať nesprávny dych na vývin čeľuste a zubov.

Spoznaj svoju trénerku zdravého dýchania Tinu Penxovú

Tina Penxová je jednou z popredných slovenských odborníčok na zdravé dýchanie, vnútornú rovnováhu, zvládanie stresu a tréning odolnosti za pomoci vedomej práce s dychom.

Tina má skúsenosti ako trénerka zdravého dýchania, lektorka zdravého držania tela, yin jogy, fasciálneho strečingu a mindfulness. Tie spája do vedecky podložených praktických riešení, ktoré ťa vyzbroja nástrojmi do každodennosti.

Výsledkom dlhodobého vzdelávania sa a skúseností je jedinečný holistický prístup, pomocou ktorého Tina pomohla 100-kám ľudí v reštarte zdravého dýchania a vnútornej rovnováhy v časoch neistoty a zmien.

Tina_office_biela_S