Príbeh o prvorodenej audio meditácii

Meditácia – chvíľa ukrytá v prítomnom okamihu, v spojení so svojim dychom, so sebou samým, v rozhovore so svojou dušou, Vyššou mocou, Bohom. Moment ponorený do nekonečného priestoru ticha, pokoja a lásky.

Milujem chvíle, kedy som ponorená do prítomnosti a do ľahkosti svojho dychu. Milujem, keď sa môžem o tieto chvíle podeliť s inými a dať im možnosť okúsiť priestor nekonečna, ticha, pokoja a lásky.

Mnohí z nás majú pred slovom meditácia rešpekt. U niektorých som sa stretla so strachom, ba dokonca s odporom. Možno preto, lebo slovo meditácia je známe z učenia východných kultúr, ktoré (v mnohých prípadoch) nie sú prijímané kresťanskou kultúrou. To tu však nebudem rozoberať. Nie je to mojim cieľom a ani nikdy nebolo.

Cieľom tohto článku je skôr ukázať vám, čo je meditácia a čo vám môže priniesť, ak jej dovolíte vstúpiť do vášho života.

Meditácia je bytie v prítomnom okamihu. Vnímanie prítomného okamihu, nech ste kdekoľvek a nech čokoľvek vykonávate. Meditácia neznamená len sedieť v tichu, v uzavretej miestnosti, bez akéhokoľvek spojenia so svetom a byť v stave bez myšlienok. To si mnohí z nás dovoliť nemôžeme, nevieme, či nechceme. A práve z tohto dôvodu to odsúvame ako niečo nedostupné.

Ale povedzme si úprimne. V dnešnej rýchlej dobe máme všetci hlavy plné nespočetného množstva myšlienok. A tak veľmi by sme potrebovali ich aspoň nachvíľu zastaviť. Uvoľniť sa, oddýchnuť si a zbaviť sa stresu, ktorý nám spôsobujú. Je to „utopistická predstava“? Myslíte?

Ani by ste neverili aké jednoduché a dostupné je dostať sa do stavu bez myšlienok, ak sa do toho nenútite ;-). Ak nemáte od meditácie a od seba rôzne očakávania. Ak necháte plynúť čas i priestor okolo vás a dovolíte si vnímať svoj dych.  Nič iné iba pozorovať svoj dych.

Najjednoduchšia a najlacnejšia cesta k stavu „bez myšlienok“ je spojenie sa so svojim dychom.  Tým, že pozorujete svoj dych, vaša myseľ nemá priestor venovať sa ďalším „nepotrebným“ informáciám.

Mnohí z účastníkov hodín dychových cvičení a meditácií, ktoré som organizovala mali možnosť si to vyskúšať. Rada by som však túto možnosť priniesla aj ľuďom, ktorý nemôžu byť so mnou v osobnom kontakte a preto som sa rozhodla prekonať jeden zo svojich emočných blokov – „rozdýchala som ho“ a po vlastnej meditácii dychom a spracovaní vlastných prekážok som pred pár dňami nahrala a prezentovala moju prvú audionahrávku meditácie spojenú s dychom.

Ľudí, ktorí sa rozhodli vypočuť a vyskúšať si ju, som požiadala o spätnú väzbu. Príspevok o možnosti meditáciu získať som zdieľala na facebooku a tak sa dostala prevažne medzi ľudí, ktorí nemali skúsenosti s meditáciou ako takou alebo s meditáciou dychom pod mojim vedením. Niektorí z nich sa podelili o svoje zážitky a skúsenosti, ktoré zdieľam s ich súhlasom.

„No, neuveris, ale ja som si to pustila tesne pred spanim a ja som zaspala pri tom normalne, mna to uvolnilo a ja som dnes vstala tak uplne v pohode a tak vyspata ako dlho uz nie, normalne som nechapala, ze ci to malo taky velky vplyv na ten pocit ranajsi…ja som asi rok tak oddychnuta uz nevstala…a to som vstavala dnes po dlhej dobe ovela skor ako bezne musim vstavat….
Za mna velky palec hore.“  (Ladena)


„Ahoj Tinka, musim ti napisat moje pocity z tvojej meditacie.Je pravda,ze som to odkladala,chcela som si to uzit v pokoji a samote a klude.Vcera vecer sa mi to konecne podarilo a bola som nadsena. Lahla som si do postele a dala sluchadla a pustila meditaciu. Ako som odporozoval dych sa mi postupne spomalil a uvolnil a co ma prekvapilo najviac,mala som pocit,ze som sa vnorila do postele a po celej meditacii som mala pocit,ze uz ruky z tej postele ani nedvihnem. No proste dokonale uvolnenie zaco som ti velmi vdacna. Pokial budes este nieco nahravat budem rada ak mi to posles.“ (Heňa)


„Ahojko Tina. Keď mi pristál mailík od Teba aj s Tvojou originál meditáciou, si hovorím..“fajn tak opáčime čo Tinka vymyslela“. Už pár dní som sa len tak motal v území nikoho, nedával som poriadnu akciu v svojom primárnom zámere. Bol som v takom polospánkovom režime. Nuž som ľahol na posteľ a pustil si meditáciu. Najskôr nič zásadné…až v sekvencii kde je „počuť“ len ticho a hlas, spustil sa príval pocitov viny a opustenia. Ešte kdesi v detstve vyplávala na svetlo emócia strachu z opustenia. „ako malý chlapec sa zobúdzam sám opustení v izbe nikde ani živáčka iba ticho“ akoby všetci niekam zmizli a mňa tu nechali samotného…pocity opustenia sa ešte mnohokrát opakovali keď nás rodičia „odložili“ lebo mali iné starosti a povinnosti…uvidel som a precitil znovu tu bolesť, keď som svoje deti „odkladal“ a oni túžobne čakali kedy sa zas vrátim…a boli sklamané keď som nedodržal sľub a prišiel som až na nasledujúci deň…oslobodzujúci plač a dýchanie mi pomohli pretransformovať tento silný zážitok „viny a trestu“…ďakujem za tento impulz a pomoc „vyčistiť hriechy“ minulosti… :)“ (Jozef)


„Ja som to ani nedopočúval. Zaspal som po pár dychoch ako bábo.“ (táto reakcia prišla od viacerých)

Aj takéto zážitky môžete zažiť, ak sa spojíte s vlastným dychom a na chvíľku sa do neho započúvate. Niet nad zdravý a hlboký spánok,  či odovzdanie sa nekonečnému priestoru ticha a pokoja.

Prajem príjemný tanec životom v rytme vášho dychu!

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohto komentáru. Zásady spracovania osobných údajov