Dýchanie nosom nám umožňuje prepájať sa s prostredím

pexeso-24

Čuch je veľmi úzko prepojený s dychom a tak ako dych je prvou a poslednou činnosťou, tak aj čuch je prvý a posledný aktívny zmysel v našom živote. Každý deň používame nos na vnímanie sveta okolo nás. Samozrejme, ak dýchame nosom. Ľudský nos v skutočnosti dokáže zistiť a rozpoznať tisíce rôznych vôní. To všetko sa deje vďaka čuchovému nervu, ktorý je súčasťou dýchacieho systému.

Čuch je náš najsilnejší zmysel

Každý deň používame nos na vnímanie sveta okolo nás. Ale vedeli ste, že nos vám pomáha robiť oveľa viac než len rozlíšiť vôňu a zápach? Rôzne časti nosa nám pomáhajú cítiť, ochutnať a ešte viac.

Každý deň sa stretávame s mnohými pachmi. Niektoré sú príjemné, ako napríklad vôňa kvetov, či chleba, iné sú nám nepríjemné, napríklad špinavé topánky alebo toaleta.

Práve vďaka nosu a čuchovým senzorom sme schopní cítiť všetky tieto arómy a pachy. Ľudský nos v skutočnosti dokáže zistiť a rozpoznať tisíce rôznych vôní. Ale cítiť vône, nie je to jediné, čo váš nos robí. Je tiež prechodom pre vzduch a chráni naše pľúca od nečistôt. Vďaka nosu môžeme zdravo dýchať! Nos, nám dokonca pomôže ochutnať jedlo.

Ako náš nos a čuch fungujú

Nos má dva otvory, nazývané nosné dierky, ktoré slúžia ako hlavné vstupné otvory pre prijímanie vzduchu do tela. Každá nosná dierka vedie do priechodu v nose. Medzi nimi je prepážka (septum), tenká stena, ktorá oddeľuje priechody. V hornej časti nosa, blízko očí, je septum z tvrdej kosti. Ale dole pri špičke nosa je z pružného materiálu nazývaného chrupavka. Cítiš ako je chrupavka flexibilná, dotkni sa prstom špičkou nosa a posúvaj ju tam a späť. Krčí sa ti nos?

Vo vnútri, v hornej časti nosa, sú špeciálne bunky nazývané čuchové receptory. Sú to bunky, ktoré snímajú molekuly zápachu vo vzduchu a vysielajú signály do mozgu, ktoré umožňujú rozpoznávať pachy. Tieto čuchové bunky sú dôvodom, že cítime, preto hovoríme o schopnosti cítiť čuch.

Vnútrajšok nosa je pokrytý tenkou, vlhkou vrstvou tkaniva, ktorá sa nazýva sliznica. Dôležitou prácou sliznice je výroba hlienu!

Hlien sa môže zdať nepríjemný, no plní dôležitú úlohu ochrany pľúc. Hlien je taký dôležitý, že nos každý deň pripraví hlien v množstve približne štyroch šálok. Hlien zachytáva prach, nečistoty, mikróby, peľ a ďalšie veci, ktoré vdychujeme a ktoré by mohli poškodiť alebo podráždiť pľúca.

Malé chĺpky v nose tiež pomáhajú zachytiť tieto častice. Keď chĺpky a hlien zachytia častice, kýchame, čím sa častice opäť vypudia z tela von. To je dôvod, prečo kýchame viac, keď sme na prašných miestach - naše hlieny a nosné chlpy pracujú nadčas! Všetci sme už zažili silné kýchanie. Ale vedel si, že kýchanie môže dosahovať rýchlosť viac ako 100 kilometrov za hodinu? Kýchaním reagujeme nielen na časti prachu, ale aj na výrazné vône, ktoré dráždia našu sliznicu.

Ako dokážeme cítiť zápach

Molekuly zápachu vstupujú do nosa. Vo vode rozpustné molekuly sa rozpúšťajú cez sliznicu, štruktúru známu ako čuchový epitel. Vo vode nerozpustné molekuly budú transportované do čuchového epitelu pomocou proteínov viažucich zápach.

Keď molekuly zápachu dosiahnu čuchový epitel, aktivujú receptory, ktoré sú schopné snímať vonkajšie chemické podnety, ktoré sú známe ako chemoreceptory. V tele máme viac ako 400 takýchto receptorov, pričom každý z nich zachytí len nejakú časť molekuly zápachu. Na zachytenie nejakej vône / zápachu je potrebné zapojenie viacerých chemoreceptorov naraz. Človek má schopnosť zachytiť, rozlíšiť približne trilion vôní.

Tieto chemoreceptory, v našom špecifickom prípade nazývané neuróny čuchového receptora, vysielajú projekcie lebkou a do čuchovej banky. Celá zbierka neurónov čuchového receptora a ich projekcie sú známe ako kraniálne nervy I, ktoré sa označujú ako čuchové nervy. Zapamätaj si, čuchový nerv je najdôležitejším nervom zapojeným do pocitu čuchu.

Prostredníctvom čuchových nervov sa informácie o zápachu prenášajú z nosa do zmyslovej kôry mozgu. Po dosiahnutí viacerých centrálnych miest v mozgu sa tieto informácie spracujú a interpretujú do špecifického zápachu.

Vôňa nám môže pomôcť porozumieť svetu okolo nás.

Ak uprostred noci začne niekde horieť, bude to práve čuch, ktorý nás upozorní na dym. Na základe vône často vieme, čo sa okolo nás deje. Ak necháme čokoládové sušienky v rúre dlho, sú to naše nosy, ktoré nás upozornia na horiace cesto a na to, aby sme konali. Vdychovanie vôní a čuch sú pevne spojené s našimi spomienkami.

A preto je dôležité naučiť sa dýchať nosom v každodennosti! 

Zdravé dýchanie je dar života!
Zabezpečuje nám nielen zdravý život, pokojnú myseľ a silnú imunitu,
ale tiež zvyšuje naše povedomie o sebe.

Odborné zdroje:

  • How do we scent odors? (CrossRef)
  • The Olfactory System and Your Sense of Smell (CrossRef)
  • Smell disorders (CrossRef)