Srdce, vládca orgánov

srdce-vladca-organov

Srdce je jinový orgán a nazýva sa “Vládca”, pretože kontroluje fungovanie všetkých ostatných orgánov. Pokiaľ je zdravé srdce, sú v poriadku aj všetky ostatné orgány a naopak. Srdce je príbytkom duše a jeho zdravie sa prejavuje na našom jazyku.

Podľa špičky jazyka sa v Tradičnej čínskej medicíne (TČM) diagnostikuje stav srdca. Stav srdca sa prejavuje aj na pokožke tváre – napríklad akné, sivá až modrastá pleť alebo podobné problémy indikujú problémy so srdcom.

Srdce prináleží elementu ohňa a ročnému obdobiu leto. Jeho činnosť je úzko prepojená so  stredným uchom a z tkanív prináleží cievnému systému.

Milujem prácu so srdcom. Pomáha nám s uvoľňovaním rôznych emócií, s rovnováhou v našom tele, upokojuje náš nervový a kardiovaskulárny systém a tiež nám napomáha s fyzickou rovnováhou (vzhľadom na to, že srdce je prepojené so stredným uchom).

Počas kurzov a individuálnych terapii v DeepEn sa srdcu venujeme často veľmi intenzívne.  Hlavný dôvodom je stres, ktorý ovplyvňuje nielen naše dýchanie, ale výrazne vplýva i na zdravie nášho srdca.

Dnešná doba je pre mnohých z nás stresujúca. Neustále sa urdržiavame v móde „prežitia“. Krátkodobý stres nám neškodí, ale čo ten dlhodobý?

Stres vyvoláva v nadobličkách uvoľňovanie kortizolu a adrenalínu, čo môže viesť k zvýšenej frekvencii dýchania a sťažovať dýchanie najmä u osôb s nesprávnym spôsobom dýchania, či pľúcnymi problémami. Zvýšená frekvencia dýchania má za následok zvýšenú tepovú frekvenciu a zaťaženie srdca.

Rôznymi dychovými technikami, či fyzickými cvičeniami dokážeme veľmi jemným spôsobom uvoľniť napätie a emočné bloky v dráhach jednotlivých orgánov.

Dráha meridiánu srdca je jinovou dráhou horných končatín. Začína v podpazuší, postupuje po dlaňovej strane hornej končatiny, po jej malíčkovej hrane až na prstový okraj malíčka, kde končí.

Pod vplyvom dráhy srdca je centrálny nervový systém s psychikou, náš temperament, cievy, jazyk, hmat, rameno, paže, malíčkova strana ruky, stredné ucho.

Prečo je funkčnosť srdca dôležitá?

  • Je sídlom psychiky a vedomia.
  • Riadi krv, ktorú dopravuje do ostatných orgánov.
  • Má vplyv na cievny systém a pri jeho porušení dochádza ku kôrnateniu ciev.
  • Má vzťah k imunite.
  • Ako je už vyššie uvedené, jeho vonkajším prejavom je jazyk. Veď už naše babičky hovorievali: “Čo na srdci, to na jazyku.” A tak okrem rozoznávania chutí, má náš jazyk aj ďalšiu veľmi dôležitú funkciu sledovať naše myšlienkové pochody a pretavovať ich do slov.

Mesiac máj je z pohľadu TČM venovaný srdcu. Srdce má svoje aktívne a pasívne obdobie aj počas dňa. Srdce je najaktívnejšie v čase od 11:00 – 13:00. V tomto čase by sme naše telo nemali zaťažovať potravinami, alkoholom, kávu, či inými stimulantmi. Koľkí z nás v tomto čase obedujeme, či si užívame dopoludňajšiu kávičku?

  • Krvný tlak na maximálnych hodnotách.
  • Ideálny je krátky spánok alebo odpočinok, alebo veľmi mierna fyzická aktivita (napríklad prechádzka v prírode, v parku).
  • VYHÝBAJTE SA – V lete a v horúcich mesiacoch je vhodné, v tomto čase, vyhýbať sa pobytu na slnku, pretože extrémne teplo je pre naše srdiečko v období jeho aktivity obrovskou záťažou. Rovnako tak, nie je vhodná ani sauna, horúci kúpeľ či sprcha. Nie je vhodné konzumovať ani veľmi teplé jedlo či nápoje.
  • MYSEĽ – keď je srdce v aktivite, mozog/myseľ je v útlme. Preto by sme v tomto čase nemali riadiť motorové vozidlá a ani vykonávať náročnú duševnú alebo fyzickú prácu. Je zvýšené nebezpečenstvo úrazov.
  • STAROSTLIVOSŤ O TELO – Nie sú vhodné ani niektoré druhy masáží, pri ktorých nastáva prehrievanie organizmu, rovnako ani horúce pleťové masky, liečenie sviečkami, zábaly,  atď.

Keď je SRDCE v pasivite, aktívny je žlčník.

Najväčšia aktivita žlčníka a teda pasivita srdiečka je v čase od 23:00 – 01:00. V tomto čase už máme odpočívať, aby sme neodoberali energiu našim orgánom, ktoré počas spánku pracujú. Tí, ktorí trpia na ochorenie žlčníka, sa v týchto hodinách môžu budiť na bolesti. Ak sa bolesti neobjavia, ale človek sa len prebúdza, je to signál, že niečo už nie je v poriadku a ťažkosti na seba nedajú dlho čakať. V tomto štádiu, kedy sa problémy ešte len pripravujú, môžeme prepuknutiu ochorenia zabrániť. Dôležité je urobiť niektoré nevyhnutné opatrenia: upraviť stravovací režim, zabezpečiť telu dostatok odpočinku, zvýšiť pohybovú aktivitu a zharmonizovať našu myseľ. Tak sa môžeme vyhnúť ťažkostiam, ktorých riešenie by nás stálo oveľa viac námahy.

Chceš sa naučiť zvládať stres a posilniť tak zdravie svojho srdca?
Využi možnosť pripojiť sa na MASTERCLASS „Stres, môj učiteľ“

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohto komentáru. Zásady spracovania osobných údajov