Srdce, vládca orgánov

872x0

srdce-vladca-organov

Máj mesiac lásky, mesiac SRDCA – vládcu orgánov

Srdce je jinový orgán a nazýva sa “Vládca”, pretože kontroluje fungovanie všetkých ostatných orgánov. Pokiaľ je zdravé srdce, sú v poriadku aj všetky ostatné orgány a naopak. Srdce je príbytkom duše a jeho zdravie sa prejavuje na našom jazyku.

Podľa špičky jazyka sa v Tradičnej čínskej medicíne (TČM) diagnostikuje stav srdca. Stav srdca sa prejavuje aj na pokožke tváre – napríklad akné, sivá až modrastá pleť alebo podobné problémy indikujú problémy so srdcom.

Srdce prináleží elementu ohňa a ročnému obdobiu leto. Jeho činnosť je úzko prepojená so  stredným uchom a z tkanív prináleží cievnému systému.

Počas lekcií v DeepEn – centrum zdravého dýchania sa často venujeme vedomej práci so srdiečkom. Či už prostredníctvom dýchania či meditácií alebo na lekciách pre zdravý chrbát, yin joge, či kurzoch orgánovej zostavy.

Milujem prácu so srdcom. Pomáha nám s uvoľňovaním rôznych emócií, s rovnováhou v našom tele, upokojuje náš nervový a kardiovaskulárny systém a tiež nám napomáha s fyzickou rovnováhou (vzhľadom na to, že srdce je prepojené so stredným uchom).

Počas Yin jogy a na kurzoch orgánovej zostavy sa venujeme dráham (tvz. meridiánom) jednotlivých orgánov. Ako? Telo uložíme do zvolenej pozície, v ktorej ostávame dlhšie ako 1 minútu s aktívnym zapojením dychu. Týmto jemným spôsobom uvoľňujeme napätie, emočné bloky v dráhach jednotlivých orgánov.

Dráha meridiánu srdca je jinovou dráhou horných končatín. Začína v podpazuší, postupuje po dlaňovej strane hornej končatiny, po jej malíčkovej hrane až na prstový okraj malíčka, kde končí.

Pod vplyvom dráhy srdca je centrálny nervový systém s psychikou, náš temperament, cievy, jazyk, hmat, rameno, paže, malíčkova strana ruky, stredné ucho.

Prečo je funkčnosť srdca dôležitá?

  • Je sídlom psychiky a vedomia.
  • Riadi krv, ktorú dopravuje do ostatných orgánov.
  • Má vplyv na cievny systém a pri jeho porušení dochádza ku kôrnateniu ciev.
  • Má vzťah k imunite.
  • Ako je už vyššie uvedené, jeho vonkajším prejavom je jazyk. Veď už naše babičky hovorievali: “Čo na srdci, to na jazyku.” A tak okrem rozoznávania chutí, má náš jazyk aj ďalšiu veľmi dôležitú funkciu sledovať naše myšlienkové pochody a pretavovať ich do slov.

Mesiac máj je z pohľadu TČM venovaný srdcu. Srdce má svoje aktívne a pasívne obdobie aj počas dňa. Srdce je najaktívnejšie v čase od 11:00 – 13:00. V tomto čase by sme naše telo nemali zaťažovať potravinami, alkoholom, kávu, či inými stimulantmi. Koľkí z nás v tomto čase obedujeme, či si užívame dopoludňajšiu kávičku?

  • Krvný tlak na maximálnych hodnotách.
  • Ideálny je krátky spánok alebo odpočinok, alebo veľmi mierna fyzická aktivita (napríklad prechádzka v prírode, v parku).
  • VYHÝBAJTE SA – V lete a v horúcich mesiacoch je vhodné, v tomto čase, vyhýbať sa pobytu na slnku, pretože extrémne teplo je pre naše srdiečko v období jeho aktivity obrovskou záťažou. Rovnako tak, nie je vhodná ani sauna, horúci kúpeľ či sprcha. Nie je vhodné konzumovať ani veľmi teplé jedlo či nápoje.
  • MYSEĽ – keď je srdce v aktivite, mozog/myseľ je v útlme. Preto by sme v tomto čase nemali riadiť motorové vozidlá a ani vykonávať náročnú duševnú alebo fyzickú prácu. Je zvýšené nebezpečenstvo úrazov.
  • STAROSTLIVOSŤ O TELO – Nie sú vhodné ani niektoré druhy masáží, pri ktorých nastáva prehrievanie organizmu, rovnako ani horúce pleťové masky, liečenie sviečkami, zábaly,  atď.

Keď je SRDCE v pasivite, aktívny je žlčník.

Najväčšia aktivita žlčníka a teda pasivita srdiečka je v čase od 23:00 – 01:00. V tomto čase už máme odpočívať, aby sme neodoberali energiu našim orgánom, ktoré počas spánku pracujú. Tí, ktorí trpia na ochorenie žlčníka, sa v týchto hodinách môžu budiť na bolesti. Ak sa bolesti neobjavia, ale človek sa len prebúdza, je to signál, že niečo už nie je v poriadku a ťažkosti na seba nedajú dlho čakať. V tomto štádiu, kedy sa problémy ešte len pripravujú, môžeme prepuknutiu ochorenia zabrániť. Dôležité je urobiť niektoré nevyhnutné opatrenia: upraviť stravovací režim, zabezpečiť telu dostatok odpočinku, zvýšiť pohybovú aktivitu a zharmonizovať našu myseľ. Tak sa môžeme vyhnúť ťažkostiam, ktorých riešenie by nás stálo oveľa viac námahy.

V ďalších pripravovaných článkoch na tému SRDCE vládca orgánov sa dozviete niečo o emociach, ale aj dychových a fyzických cvičeniach na podporu zdravého srdca.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohto komentáru. Zásady spracovania osobných údajov