Srdce je jinový orgán a nazýva sa “Vládca”, pretože kontroluje fungovanie všetkých ostatných orgánov. Pokiaľ je zdravé srdce, sú v poriadku aj všetky ostatné orgány a naopak. Srdce je príbytkom duše a jeho zdravie sa prejavuje na našom jazyku.
Podľa špičky jazyka sa v Tradičnej čínskej medicíne (TČM) diagnostikuje stav srdca. Stav srdca sa prejavuje aj na pokožke tváre – napríklad akné, sivá až modrastá pleť alebo podobné problémy indikujú problémy so srdcom.
Srdce prináleží elementu ohňa a ročnému obdobiu leto. Jeho činnosť je úzko prepojená so stredným uchom a z tkanív prináleží cievnému systému.
Milujem prácu so srdcom. Pomáha nám s uvoľňovaním rôznych emócií, s rovnováhou v našom tele, upokojuje náš nervový a kardiovaskulárny systém a tiež nám napomáha s fyzickou rovnováhou (vzhľadom na to, že srdce je prepojené so stredným uchom).
Počas kurzov a individuálnych terapii v DeepEn sa srdcu venujeme často veľmi intenzívne. Hlavný dôvodom je stres, ktorý ovplyvňuje nielen naše dýchanie, ale výrazne vplýva i na zdravie nášho srdca.
Dnešná doba je pre mnohých z nás stresujúca. Neustále sa urdržiavame v móde „prežitia“. Krátkodobý stres nám neškodí, ale čo ten dlhodobý?
Stres vyvoláva v nadobličkách uvoľňovanie kortizolu a adrenalínu, čo môže viesť k zvýšenej frekvencii dýchania a sťažovať dýchanie najmä u osôb s nesprávnym spôsobom dýchania, či pľúcnymi problémami. Zvýšená frekvencia dýchania má za následok zvýšenú tepovú frekvenciu a zaťaženie srdca.
Rôznymi dychovými technikami, či fyzickými cvičeniami dokážeme veľmi jemným spôsobom uvoľniť napätie a emočné bloky v dráhach jednotlivých orgánov.
Dráha meridiánu srdca je jinovou dráhou horných končatín. Začína v podpazuší, postupuje po dlaňovej strane hornej končatiny, po jej malíčkovej hrane až na prstový okraj malíčka, kde končí.
Pod vplyvom dráhy srdca je centrálny nervový systém s psychikou, náš temperament, cievy, jazyk, hmat, rameno, paže, malíčkova strana ruky, stredné ucho.
Mesiac máj je z pohľadu TČM venovaný srdcu. Srdce má svoje aktívne a pasívne obdobie aj počas dňa. Srdce je najaktívnejšie v čase od 11:00 – 13:00. V tomto čase by sme naše telo nemali zaťažovať potravinami, alkoholom, kávu, či inými stimulantmi. Koľkí z nás v tomto čase obedujeme, či si užívame dopoludňajšiu kávičku?
Najväčšia aktivita žlčníka a teda pasivita srdiečka je v čase od 23:00 – 01:00. V tomto čase už máme odpočívať, aby sme neodoberali energiu našim orgánom, ktoré počas spánku pracujú. Tí, ktorí trpia na ochorenie žlčníka, sa v týchto hodinách môžu budiť na bolesti. Ak sa bolesti neobjavia, ale človek sa len prebúdza, je to signál, že niečo už nie je v poriadku a ťažkosti na seba nedajú dlho čakať. V tomto štádiu, kedy sa problémy ešte len pripravujú, môžeme prepuknutiu ochorenia zabrániť. Dôležité je urobiť niektoré nevyhnutné opatrenia: upraviť stravovací režim, zabezpečiť telu dostatok odpočinku, zvýšiť pohybovú aktivitu a zharmonizovať našu myseľ. Tak sa môžeme vyhnúť ťažkostiam, ktorých riešenie by nás stálo oveľa viac námahy.
Chceš sa naučiť zvládať stres a posilniť tak zdravie svojho srdca?
Využi možnosť pripojiť sa na MASTERCLASS „Stres, môj učiteľ“