Vplyv dýchania nosom na náš mozog
Dýchanie nosom nám umožňuje vnímať okolitý svet a veľmi výrazne ovplyvňuje našu homeostázu (vnútornú rovnováhu).
Nosové dierky fungujú aj ako systém klimatizácie, kúrenia a vetrania nášho tela - kontroluje teplotu, krvný tlak a poskytuje mozgu chemické látky potrebné na zmenu nálady, emócií a prechod z jednej fázy spánku do inej.
Dýchanie ovplyňuje emočný a duševný stav
Dýchanie nosom kladie o 50 % väčší odpor vzduchu ako dýchanie ústami. To dáva srdcu a pľúcam zabrať, zvyšuje to podtlak v pľúcach, čo nám umožní nasať až o 20 % viac kyslíka ako pri dýchaní ústami. Jednoduchšie povedané, pľúca sa pri dýchaní nosom úplne roztiahnu, vďaka čomu dokážeš zo vzduchu získať viac kyslíka. Tento dodatočný kyslík sa rozvádza do celého tela a mozgu, čo ti umožňuje lepšie fungovať.
- Dýchanie ovplyvňuje emocionálny a duševný stav, čím sa mení paradigma toho, prečo dýchame. Je známe, že emócie a duševný stav ovplyvňujú dýchanie. Keď si nervózny, dýchaš rýchlejšie a plytšie. Keď si uvoľnený, dýchaš pokojne a zľahka. A platí to aj naopak: Dýchanie môže ovplyvňovať tvoje emócie a duševný stav. Preto je vedomá práca s dychom odporúčaná aj psychológmi a psychoterapeutmi. Avšak, dôležité je pracovať so správnou technikou dýchania. Nie každá technika dýchania je vhodná pre každého. Dýchanie je tak jedinečné ako sme jedinečný každý z nás.
Dýchanie nosom ovplyvňuje sústredenosť, pamäť i kvalitu spánku
Podľa štúdie dýchanie nosom zvyšuje vizuálno-priestorovú výkonnosť mozgu. Podľa novej štúdie tímu výskumníkov z Weizmannovho vedeckého inštitútu v Izraeli hlboký nádych cez nos pomáha ľudskému mozgu sústrediť sa na vizuálno-priestorové úlohy ako laser.
Nosové dýchanie synchronizuje oscilácie mozgových vĺn v piriformnej kôre, amygdale a hipokampe - moduluje limbické správanie, funkčnosť limbického systému - systému, ktorý ovplyvňuje naše správanie. Nosové dýchanie zlepšuje kognitívne funkcie v porovnaní s dýchaním ústami.
Dýchanie cez nos jednoznačne zlepšuje činnosť mozgu. Mladé potkany dýchajúce ústami prekonávali bludisko pomalšie ako potkany dýchajúce nosom, a keď dosiahli dospelosť, mali menej neurónov v hipokampe, časti mozgu dôležitej pre učenie a pamäť.
A to nie je všetko. Dýchanie nosom neovplyvňuje len funkčnosť mozgu, správanie či imunitu. Zvýšené okysličenie krvi významne posilní prísun kyslíka aj do tkanív a orgánov a podporuje, či uľahčuje zdravý spánok.
Zdravé dýchanie a dýchanie nosom počas dňa zabezpečí dostatok kyslíka, a dostatočné uvoľnenie napätia i oxidu uhličitého, čo následne ovplyvní dýchanie počas noci. To bude aj počas spánku s dňa tiché, pokojné, uvoľnené a takmer nepostrehnuteľné a zabezpečí kvalitný, dostatočne hlboký spánok.
Zdravé dýchanie a dýchanie nosom je kľúčové hlavne u ľudí, ktorí v noci chrápu a u ľudí s obštrukčným spánkovým apnoe. Ak v noci chrápeš alebo trpíš spánkovým apnoe, pozoruj ako dýchaš. Je veľmi pravdepodobné, že si v dlhodobom strese a plytkom dýchaní a máš omnoho väčšiu tendenciu dýchať ústami počas dňa i v noci. Je to tak? Ak áno, vyhľadaj pomoc a nauč sa zdravo dýchať. Tvoje telo ti za to bude nesmierne vďačné a obdarí ťa väčším množstvom životnej energie a dobrým zdravým.
Dýchanie a čuch / mozog a spomienky
Čerstvé pečené čokoládové sušienky. Domáci jablkový koláč. Chlieb s cesnakom. Vôňa ruže či karafiátu. Vieš si tieto pachy predstaviť? Vnímanie vôni, čuch je veľmi silný zmysel.
Čuch je jedným z piatich hlavných zmyslov, ktoré ľudia používajú na spoznávanie sveta. Spomeň si na všetky tie vône, z ktorých sa ti zbiehajú slinky, či vytvárajú úsmev na tvári. Ale nie všetky vône sú príjemné. Pamätáš si vôňu stajne, či tvojho psa, keď odíde mokrý z kúpeľne?
Zamyslime sa na chvíľu nad procesom vnímania pachu. Niečo musí vydávať vôňu, potom tá vôňa musí vstúpiť do našich nosov a potom sa nejako dostane do mozgu. Vyzerá to ako mágia, ale v skutočnosti je to dosť zložitý proces.
Náš nos má špeciálny spôsob, ako povedať mozgu, že niečo vonia.
Predstav si teraz letnú lúku plnú voňavých kvetín a tráv. Stavím sa, že tvoj mozog vyvolá spomienky na časy v minulosti, kedy si cítil tú istú vôňu. Vôňa je veľmi úzko spojená s pamäťou a limbickou časťou mozgu, takže pachy môžu rýchlo vyvolať silné spomienky, ktoré s nimi spájame. Limbický systém sa zúčastňuje na riadení vegetatívnych a somatických funkcií pri emotívnom správaní: ovplyvňuje správanie.
Do limbického systému patria štruktúry ako hipokampus (dlhodobá pamäť), amygdala (emócie), hypotalamus (autonómny nervový systém a hormóny) a opaskový závit (reguluje krvný tlak, srdcový tep a pozornosť). Vďaka tomuto úžasnému prepojeniu čuchu s limbickým systémom, majú vône taký výrazný fyziologický a psychologický vplyv na náš život.