Spánok, relax a dýchanie

pexeso-10

Spánok je našou základnou biologickou funkciou a pre dobrú kvalitu života je rovnako dôležitý ako prirodzená, vyvážená strava, zdravé dýchanie, pohyb, či príjem tekutín.

Mnohé výskumy potvrdzujú, že sústredenie sa na dýchanie môže zmierniť úzkosť a môže ti zlepšiť kvalitu spánku, či pomôcť ti zaspať.

Zdravé dýchanie zlepšuje kvalitu spánku i regeneráciu organizmu

Pomalé, hlboké dýchanie má pre myseľ a telo niekoľko výhod, vrátane toho, že znižuje hladinu stresu a zvyšuje produkciu melatonínu. Pomalé a hlboké dýchanie predstavuje zníženú dychovú frekvenciu - 4 až 6 dychov za minútu.

Rovnako ako telesná teplota a srdcová frekvencia, dychová frekvencia je životne dôležitým znakom, ktorý môže poskytnúť okno do celkového zdravia človeka. Platí to pre dychovú frekvenciu pri bdení aj pri spánku, pretože dýchanie počas spánku môže byť výrazne rýchlejšie alebo pomalšie ako normálne.

Zároveň je potrebné zdôrazniť, že samotný spánok má obrovský vplyv na funkčnosť nášho dýchacieho systému. Kvalita a dĺžka spánku ovplyvňujú kvalitu dýchania a silu dýchacieho systému. Ako je to možné? Počas spánku naše telo regeneruje - uvoľňuje napätie a čistí sa od toxínov, a to aj za pomoci dychu. Správnym dýchaním dokážeme z tela uvoľniť viac ako 70% toxínov (škodlivých látok). Ak máme kvalitný a hlboký spánok, menej dychových cyklov, počas spánku dýchame nosom a nie ústami, telo sa uvoľní a jeho orgány a systémy sa dostatočne očistia.

Z pohľadu Tradičnej čínskej medicíny (TČM) naše pľúca regenerujú v čase 03:00 - 05:00, teda v čase spánku. Ak sa v tomto čase budíme a nemôžeme zaspať, telo nám oznamuje oslabenie vitality pľúc.

spanok-dieta

Dýchanie cez deň ovplyvňuje dýchanie počas spánku

Vedomá práca s dychom, zväčšenie kapacity pľúc, dýchanie nosom a zmena dychovej frekvencie počas dňa, výrazne ovplyvňuje saturáciu kyslíkom vo fázach spánku REM aj NREM, znižuje frekvenciu prebúdzania sa v noci a zlepšuje účinnosť spánku.

Spánok má tiež vplyv na dychovú frekvenciu každého, bez ohľadu na jeho zdravie. Keď spíš, prirodzene začínaš dýchať inak, ako keď bdieš. Akonáhle zaspíš, tempo, ktorým dýchaš, je určené tvojou bazálnou metabolickou rýchlosťou (BMR). Väčšina ľudí dýcha pomalšie, keď spia, a dýchanie sa vyrovnáva a stáva sa menej premenlivým v každej ďalšej fáze spánku. Výskumy však ukazujú, že v štádiu spánku s rýchlym pohybom očí (REM) dýchame rýchlejšie a nepravidelnejšie. Príčinou je dlhodobá stresová záťaž, ktorej výsledkom je nesprávny dychový vzorec a dlhodobé plytké až hyperventilačné dýchanie. Zdravé dýchanie zlepšuje kvalitu života i spánku!

Odborné zdroje a výskumy:

  • Sleep effects on breathing and respiratory diseases (CrossRef)