Dýchanie a zuby (stomatológia, ortodoncia)
Dýchanie nosom a čisté dýchacie cesty zvyšujú šance na správny vývoj zubného oblúka a rovné zuby!
Jeden by nepovedal...
Spôsob ako dýchame výrazne ovplyvňuje uloženie našich čeľustí, zubov, a ich kazivosť. To v dnešnej dobe potvrdzujú aj mnohé výskumy a štúdie. Málokto z nás však o tom vie. Zvýšená kazivosť zubov, "krivoľaké" uloženie zubov, úzka sánku - príčinou ich vzniku je dýchanie ústami.
Zdravé dýchanie a jeho vplyv na správne uloženie čeľustí a zubov
Pre mnohých neuveriteľné, pre mňa súčasť práce. Skutočne, spôsob ako dýchame má obrovský vplyv na uloženie našich čeľustí a tým aj krčnej chrbtice, jazyka, či zubov. A práve táto skutočnosť ma pred niekoľkými rokmi priviedla k spolupráci s Andel Elite Dental Center v Hlohovci. Neskôr sa spolupráce rozšírili a dnes ma okrem Hlohovca, raz do mesiaca nájdete aj v Somadent, Stará Turá // Oradent, Bratislava. V roku 2021 som bola aj jednou z prednášajúcich na Kongrese Asociácie dentálnych hygieničiek v SR.
Uloženie čeľustí
Normálne dýchanie prebieha nosom so zatvorenými ústami a jazykom v pokoji na podnebí. Takýto spôsob dýchania nám zabezpečí správnu veľkosť dýchacích ciest (napr. aj väčšie nozdry), správne vyvinutú čeľusť i lícne kosti a uloženie jazyka v pokoji na podnebí.
Naopak, nesprávne dýchanie - dýchanie ústami - zaťažuje svaly tváre a zužuje vývoj čeľustí aj horných dýchacích ciest a mení uloženie jazyka v pokoji, výraz tváre i uloženie zubov.
To ako dýchame je extrémne dôležité - dýchaj nosom a nie ústami!
Uloženie zubov
Pri nesprávnom uložení čeľustí sa podnebie stáva úzkym, vysokým a dlhým, čo sťažuje rovné uloženie zubov. Zároveň je potrebné zdôrazniť, že nesprávne vyvinuté podnebie bude mať obrovský vplyv na estetiku tváre a spôsobí aj dysfunkciu jazyka, stravovania a dýchania.
Nesprávne uloženie čeľustí spôsobuje:
- Nesprávne uloženie jazyka - padá dole, čím uzatvára dýchacie cesty a mení tvar podnebia.
- Výsledkom je vysoké úzke podnebie, úzky zubný oblúk a preplnený chrup.
- Zmeny v uložení čeľustných kostí spôsobuje oslabenie čeľustných, žuvacích a mimických svalov, čoho vonkajším prejavom je padnutá sánka a veľmi často pootvorené ústa.
- Výraznejšia tendencia dýchania ústami.
Nesprávne dýchanie spôsobuje výraznejšiu kazivosť zubov
Dýchanie ústami spôsobuje výrazné zahlienenie horných dýchacích ciest a následnú neschopnosť dýchať nosom. Je to spôsobené tým, že pri dýchaní ústami sa do tela dostávajú baktérie, ktoré by sa dýchaním nosom odfiltrovali na nosovej sliznici. Niektoré z týchto baktérii sú zodpovedné aj za zvýšenú kazivosť zubov.
Zubný kaz je jedným z najčastejších ľudských ochorení. Predpokladá sa, že najprv vznikli v dôsledku zmeny ústneho mikrobiómu, keď prví ľudia prešli od lovu a zberu k poľnohospodárstvu (Adler a kol., 2013). Zubný kaz môže spôsobovať niekoľko rodov baktérií vrátane Streptococcus, Veillonella, Bifidobacterium, Actinomyces, Granulicatella, Leptotrichia, Neisseria, Corynebacterium a Thiomonas (Kaur et al., 2013; Ling et al., 2010; Wade, 2013). Význam stravy sa preukázal pozorovaním, že u dojčených detí je nižší výskyt týchto patogénnych rodov a vyšší výskyt Lactobacillus spp (Holgerson et al., 2013; Ling et al., 2010). Práve u dojčených detí je dýchanie nosom úplne prirodzenou cestou dýchania.
Dýchanie ústami spôsobuje zvýšený výskyt vyššie uvedených baktérii spôsobujúcich zubné kazy v našom tele. To má za následok okrem uvedeného aj častejšie ochorenia dýchacích ciest a tráviaceho ústrojenstva.
Chceš sa naučiť dýchať nosom a potrebuješ poradiť ako na to?
Dohodni si úvodnú terapiu dychom, na ktorej si prejdeme tvoje možnosti a potreby, dohodneme sa ako ďalej a zároveň získaš doporučenia a cvičenia pre zlepšenie aktuálneho stavu.
V prípade, že takúto pomoc potrebuje tvoje dieťa, priprav sa na to, že na terapii budeš pracovať rovnako intenzívne ako ono. O to ľahšie vám to spoločne pôjde v domácnosti prostredí.
Odborné zdroje:
- Effects of mouth breathing on facial skeletal development in children: a systematic review and meta-analysis (CrossRef)
- Mouth breathing impairs the development of temporomandibular joint at a very early stage (CrossRef)
- Tissue Engineering in Stomatology: A Review of Potential Approaches for Oral Disease Treatments (CrossRef)