Chudnutie za pomoci zdravého dýchania

pexeso-15

Podľa výskumníkov z Univerzity Nového Južného Walesu v Austrálii sa pri strate hmotnosti väčšina z nej vydýchne vo forme oxidu uhličitého. Dosiahnuť to môžeme zdravým dýchaním - využitím správnych dychových svalov a výdychom dlhším ako je nádych.

Výdych je rovnako dôležitý ako nádych...

V rytme nášho dychu, v správnom dychovom vzorci sa objavuje nádych a výdych - dve rovnocenné fázy nášho dychového cyklu. Vieme, že naše telo potrebuje kyslík. No, veľmi málo sa hovorí o tom, že pri výdychu sa okrem oxidu ohličitého z tela uvoľňujú aj iné látky. Výdych pomáha telu uvoľniť až 70 % toxínov a preto by mal byť 1,5 až 2-násobne dlhší ako nádych.

Ešte menej sa hovorí o tom, že oxid uhličitý je pre telo v skutočnosti zásadnejší ako kyslík. Oxid uhličitý je hlavný hormón celého tela a jediný, ktorý sa tvorí v každom tkanive a zrejme pôsobí na každý orgán. Tejto téme sa vo svojich výskumoch venuje švédsky pneumonaut Anders Olsson.

Odporový výdych je jedna z ciest...

Existuje niekoľko techník vedomého dýchania, ktoré nám dokážu pomôcť so stratou váhy a naštartovaním metabolizmu. Dychové techniky založené na modifikácii dýchania proti odporu sú tie najúčinnejšie - výrazne pri nich aktivujeme bránicu, medzirebrové i brušné svalstvo. Zároveň nám extrémne napomáhajú posilniť vitalitu pľúc a správny dychový vzorec - bránicové dýchanie, dlhší výdych. Okrem toho zabezpečujú odhlieňovanie dýchacieho systému.

Cvičenia sa vykonávajú v prirodzenom rytme dýchania. Pomáhajú nám udržiavať a zlepšovať funkcie dýchania a pľúcnej ventilácie. Zlepšujú okysličenie krvi a následne aj tkanív.

Ako praktizovať odporový výdych?

 • FÚKAJ DO BALÓNOV
  Balón vytvára dokonalý odpor. Preto nafukovanie balónov môže byť nielen zábavou pre deti, ale aj nástrojom redukcie váhy pre dospelých.
 • BUBLANIE DO VODY
  Nadýchni sa nosom a ponor svoje ústa do umývadla, či misky s vodou. Bublaj do konca výdychu.
 • ZAČNI HRAŤ NA DYCHOVÉ NÁSTROJE
  Trúbka, fujara, či píšťalka si vyžadujú silu tvojho výdychu. Skús to - schudneš a zlepšíš si pľúcnu ventiláciu.
 • SYČ AKO NAHNEVANÝ HAD
  Nádych nosom a silný výdych za pomoci sykavky SSSSSS dá tvojej bránici i brušným svalom poriadne zabrať.
 • VYSKÚŠAJ RELAXATOR™
  Dychový trenažér RELAXATOR™ posilňuje správny dychový vzorec aj brušné svaly. Skús to!

UPOZORNENIE!!!
Pri kardiovaskulárnych problémoch, chorobách dýchacích ciest, či úzkostných stavoch si technika odporového dýchania vyžaduje odborné vedenie terapeuta dychom / fyzioterapeuta, ktorý stanoví silu počiatočného odporu.

Vyskúšaj RELAXATOR™ - trenažér zdravého dýchania

relaxator-gif

Získaj skvelý nástroj pre zlepšenie vitality a funkčnej kapacity pľúc ako jeden z prvých na Slovensku!

Relaxator™ je malý a veľmi šikovný dychový trenažér na zlepšenie návykov pri dýchaní. Funguje na princípe odporového výdychu a jeho použitie je mimoriadne jednoduché!

Chcem svoj RELAXATOR™

Viac na túto tému nájdeš v týchto publikáciach:

Odborné zdroje:

 • Majority of weight loss occurs 'via breathing' (CrossRef)