6-mesačný intenzívny individuálny program

ZAVRI ÚSTA,

DÝCHAJ NOSOM

zameraný na zmenu dychového stereotypu
a podporu zdravia vášho dieťata

ZLOZVYK DÝCHAŤ ÚSTAMI
je jednou z najčastejších príčin opakovaných zápalov horných dýchacích ciest, chrápania či krivých zúbkov.

Zlepšite schopnosť vášho dieťaťa dýchať a žiť zdravo!

Kurz predstavuje holistický prístup k dýchaniu, ktorý vám pomôže naučiť vaše dieťa dýchať nosom a skvalitniť jeho život i celkové zdravie a tým pomôžete aj sebe.

Rada vám s tým pomôžem! Som Martina Penxová - autorka a lektorka kurzu.

Kurz dýchania pre deti robím už niekoľko rokov. Každým rokom ho vylepšujem tak, aby prinášal deťom nielen úžitok, ale i radosť.

Viac ako 81 % účastníkov kurzu:

 • Je schopných precvičovať techniky dýchania a ostatné cvičenia samostatne.
  Bez potreby spolupráce s rodičom.
 • Dokáže po ukončení kurzu dýchať nosom počas dňa i v noci.
 • Lepšie zvláda fyzickú i psychickú záťaž.
 • Má lepší rečový prejav a zmenu v uložení čeľustí.
  Trénovanie svalov jazyka a mimických svalov pomáha nielen k uzavretiu úst, ale tiež k zmene rečového prejavu, uloženiu podnebia a zúbkov či otvoreniu dýchacích ciest.
 • Naučí sa pracovať so svojim hnevom, frustráciou či úzkosťou.
 • Má výrazne lepší zdravotný stav.
  Deti dýchajúce ústami sú veľmi často choré (majú opakované laryngitítdy, sinusitídy, zápaly mandlí a pod.. Reštartom dýchania na dýchanie nosom zabezpečíme lepšiu imunitnú odozvu a tým znížime chorobnosť dieťaťa.)
 • Vie u zubára dýchať nosom a nepotrebuje strojček na zuby.
  A / alebo je u dieťaťa potrebná zmena ortodontickej liečby (napr. skrátená doba nosenia zubného strojčeka a pod.)

Vstupná konzultácia
(potrebná pre stanovenie rozsahu spolupráce)

Kurz má viacero možností. Dĺžku a intenzitu spolupráce je možné vyhodnotiť až po absolvovaní vstupnej konzultácie. Rezervujte si vstupnú konzultáciu, ostatné si povieme osobne. 


PREČO JE DOLEŽITÉ NAUČIŤ DETI DOBRE DÝCHAŤ?

Zdravé dýchanie je základom zdravého života. Správne dýchanie pomáha zvýšiť prívod kyslíka do tela, znížiť stres a úzkosť a zlepšiť celkovú fyzickú a duševnú pohodu.

Dýchanie nosom je prirodzený a zdravý spôsob dýchania. Dýchanie nosom pomáha filtrovať a ohrievať vzduch pred vstupom do pľúc, čo môže zlepšiť celkové zdravie dýchacieho systému. 

Zdravé dýchanie a dýchanie nosom napomáha deťom
v zdravom vývine.

Tento 6-mesačný kurz zahŕňa celý rad zábavných a pútavých aktivít, ako sú interaktívne dychové cvičenia, dychové hry a dychové výzvy, ale tiež cvičenia myofunkčnej terapie, za pomoci ktorých sa dieťa naučí aké je správne uloženie jazyka, posilnenie pier, správne uloženie čeľustí či sacie návyky. 

Cieľom je, aby sa dieťa učilo o dýchaní zábavne a jednoducho, aby si mohlo vytvoriť zdravé návyky na celý život. Verím, že vedomá práca s dychom dieťaťu pomôže znížiť stres, zlepšiť sústredenie a koncentráciu a podporiť lepšie fyzické a duševné zdravie.


Komu je kurz určený?

 • Deťom vo veku od cca. 3 rokov.
 • Deťom, ktoré dýchajú ústami.
 • Deťom, ktoré chrápu alebo škrípu zúbkami počas spánku.
 • Deťom s chronickým zápalom mandlí, astmou, alergiami alebo tým, ktoré prekonali inú chorobu dýchacích ciest.
 • Deťom so zhoršeným rečovým prejavom.
  Dýchanie a myofunkčná terapia vedia byť obrovskými pomocníkmi pri logopedickej intervencii.
 • Deťom, ktoré zažívajú úzkostné stavy a panickú ataku.
 • Deťom, ktoré majú reflux.
 • Deťom so zvýšenou kazivosťou zúbkov alebo zubným strojčekom.
  Sú to deti, ktoré dýchajú ústami.
 • Deťom so zníženou schopnosťou sústrediť sa alebo deťom s výbuchmi hnevu.
 • Deťom s oslabenou imunitou, fyzickou alebo emočnou odolnosťou.
 • Na odporúčanie čeľustného ortopéda, zubára alebo pediatra.

Ako kurz prebieha?

 • Stretneme sa dvakrát do mesiaca
  Kurz je v trvaní 6 mesiacov. Každý mesiac sa stretneme dvakrát.
 • Čaká nás 6 mesiacov spolupráce
  Počas približne 6-tich mesiacov spolupráce absolvujeme spoločne 12 online alebo osobných stretnutí (v závislosti od veku dieťaťa). Odporúčaná intenzita stretnutí je 1-krát / 14-21 dní
 • Stretnutia prebiehajú osobne i online
  To či budú stretnutia prebiehať online alebo osobne je na našej dohode. Spoločne si naplánujeme 12 x 45 min. stretnutia alebo 6 x 60 min. + 6 x 30 min. stretnutia. Všetko závisí od veku dieťaťa a jeho schopnosti spolupracovať. U detí mladších ako 8 rokov, odporúčam absolvovať výhradne osobné stretnutia.
 • Priebeh stretnutia
  Na úvod stretnutia bude vždy priestor na zdieľanie úspechov a neúspechov počas každodenného trénovania. Povieme si ako ste sa v práci so zadanými cvičeniami posunuli, čo sa zlepšilo, čo je potrebné ešte doladiť. Následne sa naučíme nové cvičenia a doladíme každodennú prácu s cvičeniami.
 • Cvičí celá rodina
  Tam, kde chceme, aby spolupracovalo dieťa, je potrebné, aby spolu-pracoval rodič. Počas stretnutí vykonávajú dieťa aj rodič rovnaké úkony. Rovnaká spolupráca je doporučená v domácom prostredí.
 • Potrebná je vstupná konzultácia
  Pred začiatkom samotného kurzu, je potrebné vstupné alebo úvodné stretnutie, kde spoločne rozanalyzujeme potreby a zdravotný dotazník dieťaťa.
 • Doplňujúce informácie
  Zmena v programe kurzu vyhradená. Práca s dychom a telom by mala vždy kopírovať naše aktuálne fyzické, psychické i emočné nastavenie. A tak tomu bude i počas našej spolupráce. Stretnutia si nastavujeme individuálne.

Počas kurzu sa venujeme týmto piatim základným oblastiam

Zdravé dýchanie

Naučíte sa ako správne dýchať a udržiavať bránicu a svaly dýchacieho systému vo forme. Tiež ako posilniť dýchanie nosom a vitálnu kapacitu pľúc, ktorá je u "dýchačov ústami" výrazne oslabená.

Zdravý chrbát

Spoznáte tipy a triky pre posilnenie správneho držania tela v každodennosti - doma, v škole, pri rôznych aktivitách. Naučíte sa cviky pre posilnenie i uvoľnenie chrbtice.

Správne uloženie jazyka

Zistíte ako správne cvičiť svaly jazyka a ako trénovať a udržiavať správne uzavretie pier. Naučíte sa ako správne uložiť jazyk v ústnej dutine čím redukujete chrápanie či deformáciu podnebia (a potrebu zubného strojčeka).

Myofunkčná terapia

Spoločne posilníme nielen svaly jazyka, ale tiež svaly pier a hltana. Pretože všetky tieto svaly súvisia so správnym dýchaním, ale aj prehĺtaním, prežúvaním či rozprávaním. Naučíte sa ako žiť so zavretými ústami cez deň i počas spánku.

Zvládanie emócii v každodennosti

Dlhodobé dýchanie ústami narúša vnútornú rovnováhu a odraziť sa to môže aj na našich emóciach. Emócie tiež menia náš spôsob dýchania. Preto sa spoločne naučíme ako zvládnuť úzkosť či hnev.

Záverečná rekapitulácia a vyhodnotenie

Keď všetko spolu natrénujeme, spoločne zhodnotíme výsledok spolupráce a ak bude potrebné niečo doladiť, určíme si ďalšie kroky a cvičenia, v ktorých budete pokračovať aj po ukončení kurzu.

Okrem aktívnych stretnutí získaš aj:

Prístup do online akadémie

Vstupom do kurzu získaš aj prístup do online Akadémie Nadýchni sa života, členskej sekcie zameranej na budovanie a posilnenie zdravia.

Online knižnicu naučeného

Cvičenia, ktoré sa spoločne naučíme môžeš získaš aj vo forme videí. Pre všetkých absolventov kurzu Zavri ústa, dýchaj nosom, pripravujeme online knižnicu naučeného. Účastníci individuálneho kurzu získajú prístup do knižnice so zľavou 50%.

Hračky dýchačky tréningové pomôcky

Súčasťou kurzu sú aj základné pomôcky pre tréning zdravého dýchania, tzv. hračky dýchačky, pomocou ktorých môžeš cvičenie trénovať kdekoľvek a kedykoľvek.

Pre rodičov a učiteľov máme aj Pe(n)xeso zdravého dýchanie, ktoré vám pomôže naučiť deti o význame dýchania. V našej online akadémii postupne nájdete i ďalšie pomôcky nielen pre prácu s dychom.


Slovami našich klientov

"Volám sa Veronika a mám 12 rokov. Tesne pred koncom minulého školského roka ma prekvapil nepríjemný stav, pri ktorom som nevedela dýchať, celá som sa triasla, bolo mi na odpadnutie... Nechápala som, čo sa so mnou deje, ale neskôr som sa dozvedela, že som zažila (ako to lekári nazývajú) „panický atak“.
Celé leto som sa bála, že sa tento strašiak opäť objaví. Našťastie ma mamina zobrala k pani Tinke, ktorá mi vysvetlila, že pľúca sú jediným vnútorným orgánom, ktorý vieme vedome ovládať spôsobom, akým dýchame.  Počas viacerých stretnutí ma naučila, ako dýchať tak, aby som prekonala strach.  Ovládaním dýchania mi pani Tinka dala do ruky zbraň. Zbraň proti zlým myšlienkam, proti nepohode. Naučila ma prostredníctvom pľúc a dýchania „oklamať“ moju myseľ a navodiť si pocit pohody. Ďakujem veľmi pekne pani Tinke za jej milý prístup. Musím tiež prezradiť, že ma veľmi povzbudzovala a keď sa mi podarilo dosiahnuť malé víťazstvá, vždy ma odmenila malým darčekomJ. Veľká vďaka."

"Náš príbeh začal úplne nečakane a to v dentálnej klinike Andel Hlohovec, kam sme išli s Nickom na odporúčanie svojho zubára, prekonzultovať možnosti nasadenia zubného strojčeka, avšak pri kontrole chrupu sme dostali informáciu, že máme dosť veľký problém , pretože Nick dýcha ústami, čo som teda vedela najmä v noci, ale nezamýšlala som sa, aké následky to môže spôsobiť, tzn. pán doktor nám dal kontakt na Vás a začal sa nám otvárať obzor, ako dýchanie nie je len o dychu, ale o celkovom zdraví a vitalite nielen v bežnom živote, ale aj v športe.

Ani neviete aká som rada, že sme sa spoznali a sprevádzali ste nás spolu s Nickom krok za krokom na prestavení dýchania ústami na dýchanie nosom. Pamätám si na to zdesenie v tvári Nicka, keď ste mu povedali, ze sa mu budú lepiť ústa na noc. Po prvej terapii u vás sa podarilo Nickovi ústa zalepiť na noc a to trvá až doteraz, okrem iných techník, ktoré ste zábavnou a nevtieravou formou Nicka naučila ich opakuje doteraz, dokonca dnes u zubára bol vidieť progres v ústnej dutine a zatiaľ nepotrebuje strojček huraaaa. Nakoniec by som už len jedno veľké ďakujem Tina a vrelo odporúčam každému."


Ešte stále váhate či je zdravé dýchanie tou správnou cestou k lepšiemu zdraviu vášho dieťaťa?

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Vypočujte si rozhovor na tému: 
"Zlé dýchanie u detí môže mať vplyv aj na nesprávny vývin čeľuste a zubov."

V tomto rozhovore vám, spolu s MUDr. Ingrid Rehorovskou, povieme o rozdieloch medzi dýchaním nosom a ústami, o čeľustnej ortopédii, myofunkčnej terapii i o tom aký veľký vplyv môže mať nesprávne dýchanie na vývin čeľuste a zubov.

A na záver zopár doporučení
na jednoduché cvičenia 

 1. Povzbudzujte svoje dieťa, aby dýchalo nosom počas bežných činností, ako je hranie, čítanie alebo sledovanie televízie. Nenúťte ho do dýchania nosom a prestaňte s neustálym upomínaním! Skúste nájsť hravý spôsob ako dieťa príjmete k dýchaniu nosom. Napr. spoločne si vymyslite tajné heslo pre dýchanie nosom.
 2. Naučte dieťa zhlboka sa nadýchnuť nosom, niekoľko sekúnd zadržať a potom pomaly vydýchnuť ústami cez zošpúlené pery. Spoločne sa pokúste jemne roztancovať plameň sviečky.
 3. Povzbudzujte dieťa, aby si robilo prestávky a zhlboka dýchalo nosom, keď sa cíti vystresované alebo preťažené. Výdych môžete zabezpečiť cez zošpúlené pery. Vydychujte jemne a pomaličky.
 4. Jedine nosom dokážeme rozoznať vône. Voňajte spolu všetko, čo sa dá - nedeľný obed, zubnú pastu, koreniny, kvietky, esenciálne oleje, vypraté prádlo,... Takýmito hrami povzbudzujete k činnosti aj mozog a posilňujete čuch.

Pamätajte, že dýchacie cvičenia môžu byť pre deti užitočným nástrojom, ale nemali by nahrádzať lekársku liečbu dýchacích ťažkostí. Ak má vaše dieťa akékoľvek problémy s dýchaním, je dôležité poradiť sa s lekárom.