Tolerovať…odpustiť…nechať

 

Tolerovať niekoho chyby je jedná vec. Odpustiť mu ich je omnoho viac. Toleranciu prežívaš, keď ti tvoja hĺbka a zrelosť pomáhajú vidieť pod povrchom hlbší význam všetkého. Tým, že ostávaš spojený so svojou pravdivou prirodzenosťou pokoja, ostávaš tolerantný a spokojný vo všetkých situáciach.

Tolerancia znamená odraziť sa späť i vtedy, keď vás hodia o veľmi tvrdú stenu. Kocka sa nemôže odraziť späť, pretože má rovné plochy, ale lopta sa odrazí, pretože je okrúhla a ľahká. Odrazí sa, bez ohľadu na to, aká je veľká. Pracovať priamočiaro znamená nechať si ujsť dôsledok vecí, byť úzkoprsý a riadený iba prítomnosťou. Myslieť si, že tento život je to jediné, čo mám a mal by som mieriť k svojmu cieľu priamočiaro, bez veľkosti alebo krásy. Rovnako ako roh kocky i náhla zmena smeru môže ľuďom ublížiť. Človek nedáva loptu do súvislosti s ubližovaním, ale s hrou.

Tolerancia prichádza z pocitu, že všetko je hádankou, že všetko pracuje v cykloch, že to, čo je nepohodlné teraz, sa čoskoro zmení. V tolerancii je neustály pohyb, ohybnosť, pretože je tam spokojnosť so zmenou. Kocka si nájde svoju pozíciu a tým sa to končí. Tolerantný človek môže do akejkoľvek situácie priniesť prvok žartu a humoru. Humor pramení z mnohých vecí: z potreby vedieť si poradiť s nedokonalosťou, s ublížením, či s beznádejou. Ale humor tolerancie prichádza z celkového optimizmu.

Ako je možné mať toleranciu vznešeným spôsobom ako cnosť, a nie iba z nutnosti? Človek musí predovšetkým milovať ticho. Znova a znova ísť na tichý výlet dovnútra. Pozerať sa, ako sa obrazy narodenia po narodení odhaľujú. V duchu sa hrať s týmto cyklom (alebo loptou) udalostí. A toto prináša vo vašom vnútri zmysel pre krásu. I keď na povrch preniká nepekné a vidíme problémy, sú právom začlenené do obrazu, aby nám ukázali kontrast.

I napriek tomu človek potrebuje milovať ľudí. Nie iba povrchne, ale ako bytosti, ktoré majú zložitý systém skúsenosti vo vnútri. Ako bytosti, ktoré majú v srdciach unikátny talent, ktorý je vo väčšine prípadov zahalený. Keď sa začnete pozerať ľuďom do očí a vidíte ich zvláštnosti, stretnete sa s nimi so svojou zvláštnosťou, tolerancia sa stáva ľahkou. Je to výraz vašej úcty ku kvalite, pre udržiavanie výnimočnosti v živote.

Tam, kde nie je tolerancia, všetko sa stáva obyčajným, čo je na škodu. Je to ako stáť na okraji všetkého a mračiť sa. Tolerancia je zapojiť sa do hry a radovať sa z nej.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohto komentáru. Zásady spracovania osobných údajov