Naše telá potrebujú na prežitie kyslík, a to nielen na to, aby sme dýchali, ale na cirkuláciu kyslíka cez našu krv, ktorá potom cirkuluje kyslík do všetkých našich životne dôležitých orgánov, buniek a tkanív v tele.Okysličená krv prináša telu dôležité živiny a energiu, aby mohli orgány a bunky správne fungovať.Dopravuje doň živiny (kyslík, glukóza) a stopové prvky, a odvádza odpadové produkty, ako oxid uhličitý a kyselinu mliečnu.
Ľudia, ktorí nemajú dostatok kyslíka v krvi, zažívajú tieto stavy často, takmer každý deň a to pri akejkoľvek úrovni svetla alebo námahe.
Chronická únava je významným znakom toho, že vaše telo nedostáva do krvi potrebný kyslík. Existujú rôzne typy pocitu únavy, ale únava spojená s hypoxémiou je chronická a nikdy nekončiaca.
Pri plytkom alebo hyperventilačnom dýchaní, nedochádza k správnej výmene plynov a telo tak nemôže získať potrebný kyslík. Postupom času sa vyvinie nízka hladina kyslíka v krvi, t.j. hypoxémia – to spôsobuje, že sa cítime unavení. Keď naše pľúca nesprávne inhalujú a vydychujú vzduch, únava prichádza rýchlejšie a ty sa cítiš vyčerpaný už v polovici dňa i napriek dostatočnému množstvu spánku. Ak sa unavíš rýchlejšie ako ostatní alebo rýchlejšie ako predtým, znamená to, že tvoja krv nedostáva dostatok kyslíka. Mal/a by si sa naučiť zdravo dýchať! Zdravé dýchanie: KĽÚČ K ZDRAVIU VÁŠHO SRDCA
Pocity úzkosti sú v dnešnej dobe veľmi časté a už dávno sa nespájajú len so ženskou časťou populácie. Často sú spojené s rýchlo bijúcim srdcom. Búšenie srdca nás upozorňuje na to, že naše srdce veľmi tvrdo pracuje, aby dostalo kyslík tam, kde je potrebné, pretože ho nie je dostatok. Ak ste v minulosti nezažili príznaky úzkosti, paniky, tetánie a vaše telo prenasleduje búšenie srdca, môže to byť spôsobené nízkou hladinou kyslíka v krvi. Ako na to prídete? Napríklad tak, že akékoľvek lekárske vyšetrenia (EKG, štítna žľaza, holter – budú potvrdzovať dobrý zdravotný stav. Úzkosť a búšenie srdca spôsobené nízkou hladinou kyslíka v krvi a nesprávnym dýchaním sa na zdraví našich orgánov podpíšu až neskôr, keď im nebudeme venovať dostatočnú pozornosť. V prípade takýchto ťažkostí odporúčame vyhľadať odborníka a s dychovými technikami sa nezahrávať! Úzkostný človek potrebuje individuálny prístup a správne nastavenie dychových techník, aby si prácu s dychom overil v bezpečnom prostredí a uistil sa, že to zvládne aj sám. Chceš sa naučiť rozdýchať úzkosť, paniku a nešpecifikované búšenie srdca? Dopraj si čas pre seba a rezervuj si individuálne online poradenstvo a zlepši zdravie svojho srdca jednoducho pomocou vedomého dýchania! Zdravé dýchanie: KĽÚČ K ZDRAVIU VÁŠHO SRDCA
Hypoxémia, znížená koncentrácia kyslíka v krvi, výrazne ovplyvňuje funkčnosť všetkých našich buniek, t.j. orgánov, tkanív, svalov a kostí a tiež tok energii v našom tele, tzn. tok krvi, výživy, lymfy. Rovnako môže spôsobiť zahlienenie organizmu, spomalenie tvorby žalúdočných štiav a ovplyvňuje schopnosť tela spracovávať vodu prijatú do organizmu. Hypoxémia je veľmi často spojená s vysokou a dlhodobo udržiavanou hladinou stresu. Dovoľ si redukovať stres a nadýchnuť sa života. Zlepši zdravie svojho srdca jednoducho pomocou vedomého dýchania! Zdravé dýchanie: KĽÚČ K ZDRAVIU VÁŠHO SRDCA
Nedostatok kyslíka sa samozrejme prejaví aj na problémoch s dýchaním. Ak máš problémy s dýchaním a hlavne nádychom – je ťažší, nevieš sa dodýchnuť, často máš potreby si povzdychnúť – budeš mať kvôli tomu problémy s dostatkom kyslíka v krvi. Ľudia, ktorí majú nedostatočne okysličenú krv, udávajú dýchavičnosť pri akejkoľvek námahe, aj nevýraznej. Nezabúdaj, kyslík je zdroj energie, nadýchni sa života! Zlepši zdravie svojho srdca jednoducho pomocou vedomého dýchania! Zdravé dýchanie: KĽÚČ K ZDRAVIU VÁŠHO SRDCA
Ak krvi chýba kyslík, môže byť náročné sústrediť sa a koordinovať svoje telo, čo vedie k bolestiam hlavy a zmätenosti. Každá bunka, každý orgán v našom tele potrebuje kyslík. Bez dostatku kyslíka v pľúcach nemôžu orgány správne fungovať. Navyše nesprávny vzorec dýchania (plytké, či hyperventilačné dýchanie) spôsobuje, že sa v krvi hromadia toxíny, spôsobujúce zmätenosť, nespavosť, či bolesti hlavy. Stáva sa to preto, lebo nízka hladina kyslíka vedie k rozšíreniu krvných ciev a k migréne.
Pozor! Okysličenie krvi (saturácia kyslíkom) môže byť ovplyvnená aj niektorými zdravotnými ťažkosťami.
Preto, ak zistíš znížené okysličenie krvi, vyhľadaj svojho ošetrujúceho lekára, aby vylúčil nižšie uvedené choroby:
– vrodená srdcová chyba
– choroby dýchacích ciest (CHOCHP, astma, Covid-19, cystická fibróza, pľúcna embólia a iné)
– choroby kardiovaskulárneho systému (anémia, choroby srdca a iné)
Saturácia kyslíkom predstavuje podiel koncentrácie kyslíka v krvi v percentuálnom vyjadrení. Srdce pumpuje za normálnych okolností do tkanív priemerného dospelého človeka približne 5 000 ml krvi za minútu a do tkanív dodáva asi 1 000 ml kyslíka za minútu. Ak je hladina kyslíka v krvi príliš nízka, telo nemôže správne fungovať.
Saturácia kyslíkom predstavuje za normálnych podmienok u zdravého jedinca hodnotu medzi 90 a 100 %. Ideálne okysličenie predstavuje hodnotu 97% a viac. Znamená to, že 97 % červených krviniek v krvi práve prepravuje kyslík. Existuje extrémne nízka šanca, že sa koncentrácia SpO2 zvýši bez prísunu kyslíka zvonku. Ak je však hladina SpO2 pod normou, je potrebné okamžité lekárske vyšetrenie.
Zlepši zdravie svojho srdca jednoducho pomocou vedomého dýchania!
Zdravé dýchanie: KĽÚČ K ZDRAVIU VÁŠHO SRDCA
Viac info o pulznej oxymetrii a o tom ako správne pracovať s oxymetrom nájdeš TU.