Vráť pružnosť svojej fascii
S fasciou je potrebné pracovať jemne. Fasciálny systém nie je “kamoš” s egom a cvičením cez tlak a silu. Ako sa hovorí “pomaly ďalej zájdeš”. Pri práci s fasciálnym systémom to platí niekoľkonásobne.
Masážne myofasciálne techniky nám pomôžu odstrániť bolesti hlavy, chrbta, krčnej chrbtice a odblokujú stuhnuté ramená. Zlepšujú pohyblivosť kĺbov, zvyšujú pracovnú výkonnosť, znižujú stres, harmonizujú funkciu vnútorných orgánov a zlepšuje celkový zdravotný stav. Rovnako nápomocné sú cvičenia zamerané na uvoľnenie fasciálneho systému.
Myofasciálnymi masážnymi technikami ako aj fasciálnym strečingom sa podporí a urýchli regenerácia a rekonvalescencia chrbtice i ostatných tkanív. Myofasciálne techniky pomáhajú udržiavať znovu získané zdravie, čiže pôsobia liečebne aj preventívne. Pomocou tejto metódy sa dokáže upraviť funkčný stav chrbtice, zlepšiť jej pohyblivosť, pružnosť okolitého svalstva a tým predchádzať bolestiam….
Vyšetrením a terapiou fascii sa zaoberá myoskeletálna medicína a fyzioterapia.
Fascii však môžeme pomôcť aj v rámci prevencie, či zmenou životosprávy.
Funkčnosť zdravého fasciálneho systému výrazne ovplyvňuje:
- množstvo a kvalita prijatých tekutín
- zdravé dýchanie a zdravé držanie tela
- primerané množstvo spánku, oddychu
- vedomá práca s emóciami
- dostatok pohybu zameraného na aktiváciu a pružnosť fascie
Ako fascia ovplyvňuje dýchanie?
Súčasné poznatky naznačujú, že svaly a fascie v lumbopelvickej oblasti zohrávajú významnú úlohu v muskuloskeletálnej funkcii a dýchaní. Bránicový sval je fasciálne tkanivo vrátane spojivového tkaniva (epimysium, perimysium, endomysium, šľachy, frenické centrum). Pohyb bránice je zložitý a je ovplyvnený okolitým prostredím a organizáciou jej tkanív. Napätie a spazmy vo fasciálnom systéme v oblasti bránice, hrudného koša či hrudnej chrbtice môžu výrazne ovplyvniť spôsob akým dýchame. Niektoré z týchto príznakov zahŕňajú tlak v hrudníku, ťažkosti s hlbokým nádychom, bolesť v hrudníku, hornej časti chrbta alebo v ramenách pri hlbokom alebo ťažkom dýchaní. Preto sa v individuálnej práci a v reštarte zdravého dýchania (v prípade potreby) zameriavame i na uvoľnenie fasciálneho systému či posilnenie zdravého držania tela. Takto zabezpečíme obnovu normálnej pohyblivosti tkaniva, čo umožní zlepšiť rozsah pohybu bez bolesti a otvorenie dýchania. Hrudný kôš sa môže voľnejšie pohybovať, pľúca sa môžu efektívnejšie rozširovať, normalizuje sa sympatická stimulácia orgánov, čím sa znižuje úzkosť a stres.
Ak máš chuť dozvedieť sa o práci s fasciálnym systémom tvojho tela viac, dohodni si individuálnu konzultáciu a zisti ako ti vieme pomôcť.
P.S.: Ak ťa tento príspevok oslovil, zdieľaj ho medzi svojich známych. Možno aj im prinesie potrebné informácie. Zdieľaním našich príspevkov tiež podporíš osvetu v téme zdravého dýchania a našu prácu. Ďakujeme!