Čo je to fascia a prečo ju potrebujeme?
Prvýkrát fasciu vedci pomenovali približne pred 70 rokmi. Ale až takmer o 50 rokov neskôr sa jej začalo venovať viac pozornosti. Fascia je najviac prenikajúca, ale možno najmenej pochopená sieť ľudského tela, ktorá pritiahla pozornosť vedcov aj lekárov. Mnohí vedci a klinickí lekári, ktorí pracujú vo výskume fascie, však ešte stále majú o práci s fasciou obmedzené skúsenosti. A to je na nej fascinujúce! Fascia – tajomná dokonalosť…
Fascia je výnimočný systém tela, ktorý vyzerá podobne ako pavučina. Fascia je veľmi husto tkaná, pokrýva každý sval, kosť, nerv, artériu a žilu, ako aj všetky naše vnútorné orgány, vrátane srdca, pľúc, mozgu a miechy. Prepája všetky orgány, svaly, kosti, cievy, nervy, všetky systémy. Najzaujímavejšie na fascii je, že nie je iba systémom samostatných častí. Ide o jednu súvislú štruktúru, ktorá existuje od hlavy až k pätám bez prerušenia. Je popretkávaná celým našim telom – každá časť tela je spojená s každou ďalšou časťou pomocou fascie, rovnako ako priadza v tkanine.
Fascia hrá dôležitú úlohu pri podpore a fungovaní nášho tela, pretože obklopuje a pripája sa ku všetkým štruktúram. V normálnom zdravom stave je fascia uvoľnená, má schopnosť naťahovať sa a pohybovať sa bez obmedzení – inak povedané sme pružní. Krásnym príkladom zdravej fascie je telo zdravého dieťaťa. Dokáže urobiť akúkoľvek “krkolomnú pozíciu” bez väčšej námahy.
Keď však v živote zažijeme fyzické či emocionálne traumy, ostanú nám poúrazové jazvy alebo zápaly, fascia stráca svoju pružnosť. Stáva sa pevnou, obmedzenou v pohybe a je zdrojom napätia pre zvyšok tela. Trauma, akou je napríklad pád, dopravná nehoda, chirurgický zákrok alebo len obvyklé zlé držanie tela, či opakovaný alebo dlhodobý stres a nespracované emócie, sa v našom organizme kumuluje. Zmeny, ktoré takáto opakujúca sa trauma spôsobuje v našom fasciálnom systéme, ovplyvňujú pohodlie a funkčnosť nášho tela. Fasciálne obmedzenia môžu vyvíjať nadmerný tlak, ktorý spôsobuje všetky druhy príznakov spôsobujúcich bolesť svalov, bolesti hlavy, bolesti orgánov alebo obmedzenie pohybu. Fasciálne obmedzenia ovplyvňujú našu flexibilitu a stabilitu a sú určujúcim faktorom našej schopnosti odolávať stresu a vykonávať každodenné činnosti.
Už niekoľko rokov som (okrem dýchania) úplne fascinovaná fasciou a tým, čo v našom tele spôsobuje a dokáže. Je závislá od príjmu tekutín, ale významným pomocníkom k jej dokonalej funkčnosti je aj samotný kyslík.
A zase sme pri dychu….
Aj preto v centre zdravého dýchania nájdete lekcie: