Prvýkrát fasciu vedci pomenovali približne pred 70 rokmi. Ale až takmer o 50 rokov neskôr sa jej začalo venovať viac pozornosti. Fascia je najviac prenikajúca, ale možno najmenej pochopená sieť ľudského tela, ktorá pritiahla pozornosť vedcov aj lekárov. Mnohí vedci a klinickí lekári, ktorí pracujú vo výskume fascie, však ešte stále majú o práci s fasciou obmedzené skúsenosti. A to je na nej fascinujúce! Fascia – tajomná dokonalosť…
Fascia je výnimočný systém tela, ktorý vyzerá podobne ako pavučina. Je veľmi husto tkaná, pokrýva každý sval, kosť, nerv, artériu a žilu, ako aj všetky naše vnútorné orgány, vrátane srdca, pľúc, mozgu a miechy. Prepája všetky orgány, svaly, kosti, cievy, nervy, všetky systémy. Najzaujímavejšie na fascii je, že nie je iba systémom samostatných častí. Ide o jednu súvislú štruktúru, ktorá existuje od hlavy až k pätám bez prerušenia. Je popretkávaná celým našim telom – každá časť tela je spojená s každou ďalšou časťou pomocou fascie, rovnako ako priadza v tkanine. Fascia môže ovplyvňovať zdravotný stav, meniť mechanometabolické prostredie, spôsobovať klinické obrazy bolesti, zápalu a možnej tvorby nádorov (1).
Fascia hrá dôležitú úlohu pri podpore a fungovaní nášho tela, pretože obklopuje a pripája sa ku všetkým štruktúram. Ale pozor, fascia nie je len spojivové tkanivo, ale je to zložitejšia a životne dôležitá štruktúra. V normálnom zdravom stave je fascia uvoľnená, má schopnosť naťahovať sa a pohybovať sa bez obmedzení – inak povedané sme pružní. Krásnym príkladom zdravej fascie je telo zdravého dieťaťa. Dokáže urobiť akúkoľvek “krkolomnú pozíciu” bez väčšej námahy.
Keď však v živote zažijeme fyzické či emocionálne traumy, ostanú nám poúrazové jazvy alebo zápaly, fascia stráca svoju pružnosť. Stáva sa pevnou, obmedzenou v pohybe a je zdrojom napätia pre zvyšok tela. Trauma, akou je napríklad pád, dopravná nehoda, chirurgický zákrok alebo len obvyklé zlé držanie tela, či opakovaný alebo dlhodobý stres a nespracované emócie, sa v našom organizme kumuluje. Zmeny, ktoré takáto opakujúca sa trauma spôsobuje v našom fasciálnom systéme, ovplyvňujú pohodlie a funkčnosť nášho tela. Fasciálne obmedzenia môžu vyvíjať nadmerný tlak, ktorý spôsobuje všetky druhy príznakov spôsobujúcich bolesť svalov, bolesti hlavy, bolesti orgánov alebo obmedzenie pohybu. Fasciálne obmedzenia ovplyvňujú našu flexibilitu a stabilitu a sú určujúcim faktorom našej schopnosti odolávať stresu a vykonávať každodenné činnosti.
Už niekoľko rokov som (okrem dýchania) úplne fascinovaná fasciou a tým, čo v našom tele spôsobuje a dokáže. Je závislá od príjmu tekutín, ale významným pomocníkom k jej dokonalej funkčnosti je aj samotný kyslík.
A zase sme pri dychu….
V tele je všetko vzájomne poprepájané a nič nedokáže fungovať samostatne. Preto tak ako má ne-pružnosť fascie vplyv na naše dýchanie tak zmenou spôsobu dýchania vieme zlepšiť pružnosť fasciálneho systému. Tzv. funkčné alebo bránicové dýchanie (zdravé dýchanie) má schopnosť uvoľniť fasciálny systém pozdĺž celého trupu (v chrbtici i všetkých orgánov). Ako uvádzajú taliansky odborníci vo svojej štúdii: „Bránicový sval je fasciálne tkanivo vrátane spojivového tkaniva (epimysium, perimysium, endomysium, šľachy, frenické centrum) a kontraktilnej časti. Pohyb bránice je zložitý a je ovplyvnený okolitým prostredím a organizáciou jej tkanív.“
Napríklad, ak zažívate mnoho stresových situácii, vaše telo je v neustálom napätí, čo znižuje pružnosť fasciálneho systému a spôsobuje veľmi povrchné a/alebo plytké dýchanie (zníženú funkčnosť fascie v oblasti hrudníka). Dlhodobý stres spôsobuje výrazné oslabenie fasciálneho i dýchacieho systému. Výsledkom môže byť obmedzená pružnosť nielen na úrovni dýchacieho systému.
Problémy s dýchaním môžu mať rôzne príčiny, pričom za príčinu problému sa najčastejšie považuje choroba. Ale čo ak máte problémy s dýchaním a žiadne ochorenie vám nezistili? Častými príznakmi ostatných problémov spojených s nefunkčným dýchaním sú
Najprv sa pozrime na to, čo môže spôsobovať problémy v hrudnom koši. Pri konvenčných prostriedkoch liečby sa často prehliada ochranný spazmus v spojivovom tkanive – fascii. Ako som uviedla v úvode článku, fascia obklopuje tepny, žily, lymfatické cievy a nervy prechádzajúce cez hrudný kôš, ako aj fasciu vo svaloch, šľachách a kotvách orgánov, ako sú srdce a pľúca (a iné). Tieto ochranné spazmy sa v tele vytvárajú na ochranu štruktúry pred zranením, skutočným alebo domnelým. Po ich spustení (stres, trauma) sa fascia stiahne, čo obmedzí pohyb. Keď obmedzenie pohybu prekročí určitý obmedzený rozsah nastáva bolesť. Chronická bolesť je hlavnou príčinou zdravotného postihnutia, pričom až 49 % populácie trpí bolesťou viac ako 3 mesiace. Odhadované náklady na chronickú bolesť a s ňou spojené poruchy spôsobené užívaním opioidov v USA sa v súčasnosti pohybujú v rozmedzí 560 až 635 miliárd dolárov ročne. Chronická bolesť pozitívne koreluje s vekom a vzhľadom na rýchlo starnúcu demografickú situáciu bude záťaž chronickej bolesti naďalej predstavovať pre náš systém zdravotnej starostlivosti významné výzvy(2).
Keď je fascia vo vonkajšej vrstve sympatických nervov smerujúcich k srdcu a pľúcam v ochrannom kŕči, nadmerne stimuluje orgány a prispieva k vyššej úrovni stresu alebo úzkosti v tele. Ak sa to nerieši, môže to viesť k zvýšenému krvnému tlaku a tiež k rôznym úzkostným poruchám, bolestiam chrbtice či k oslabeniu funkčnosti jednotlivých orgánov i celého organizmu.
Správne zvolené dychové techniky a cvičenia pre uvoľnenie fasciálneho systému môžu znížiť úroveň stresu v organizme a redukovať aktiváciu ochranného spazmu. Tým sa zabezpečí obnova a normálna pohyblivosť tkaniva, čo umožní zlepšiť rozsah pohybu bez bolesti. Zlepší sa hybnosť hrudného koša, zefektívni sa rozširovanie pľúc a aktivácia bránicového svalu, normalizuje sa homeostáza a stimulácia orgánov a zníži sa úroveň úzkosti a stresu v organizme.
Medicína sa zameriava na liečbu ochorení. Avšak, ak vám lekár nezistí žiadnu diagnózu a vaše problémy pretrvávajú, obráťte sa odborníka v oblasti zdravého (funkčného) dýchania, ktorý vám môže pomôcť zadefinovať daný problém a naučiť vás vhodné dychové cvičenia, techniky pre zvládanie stresu, natrénovať s vami správne držanie tela, zlepšiť pružnosť vášho tela, atď.. Individuálny prístup je v prípade takýchto problémoch najviac účinný. Získaj nástroje pre riešenie svojho problému!
Áno, pri tréningu správneho dychového vzorca myslíme aj na uvoľnenie fascie. Je dôležitou súčasťou zdravého dýchania! Dohodni si individuálnu konzultáciu s Tinou a objav UMENIE ZDRAVÉHO DÝCHANIA.
Ak ťa tento príspevok oslovil, zdieľaj ho medzi svojich známych. Možno aj im prinesie potrebné informácie. Zdieľaním mojich príspevkov tiež podporíš osvetu v téme zdravého dýchania a moju prácu. Ďakujem! S úctou,
Tina
Iné články na túto tému:
Zdroje:
(1) Bordoni B., Simonelli M., Morabito B.: The Fascial Breath. Cureus. 2019 Jul 23;11(7):e5208. doi: 10.7759/cureus.5208. PMID: 31565613; PMCID: PMC6758955
(2) Tuckey B., Srbely J., Rigney G., Vythilingam M., Shah J.: Impaired Lymphatic Drainage and Interstitial Inflammatory Stasis in Chronic Musculoskeletal and Idiopathic Pain Syndromes: Exploring a Novel Mechanism. Frontiers in Pain Research Vol. 2. 2021. doi: 10.3389/fpain.2021.691740. ISSN: 2673-561X