Ako to celé začalo…

zdrave-dychanie-deepenSkutočne verím, že svoj život môžeme meniť za pomoci svojho dychu…

Vnímam život ako hru, ako divadlo, kde každý z nás má svoju úlohu (rolu, príp. niekoľko rolí). No zároveň, počas celého života pracujeme na tom, aby sme sa naučili žiť v jednote – v jednote so sebou, s ostatnými, s Bohom.

Náš dych nám napomáha a učí nás spoznať samého seba, svoju podstatu, dušu. Zároveň nám napomáha prepojiť vonkajší svet s tým naším vnútorným. Spája to fyzické s duševným a duchovným.
A v neposlednom rade nás učí a vedie nás k znovuspojeniu sa s naším Otcom – Bohom.

Volám sa Tina Penxová a DeepEn – centrum zdravého dýchania a vnútornej rovnováhy. Zdravému vedomému dýchaniu sa venujem už viac ako 20 rokov… ako to celé začalo?

Mala som len 7 rokov, keď som sa ocitla v nemocnici so svojim prvým astmatickým záchvatom. Moje dýchanie i môj pulz boli veľmi slabé. Dodnes si zreteľne pamätám na vystrašený pohľad môjho otca, ktorý ma našiel úplne bezvládnu a snažil sa o záchranu môjho života.

V nemocnici som strávila viac ako mesiac. Podrobila som sa niekoľkým vyšetreniam, ktoré v závere potvrdili silnú bronchiálnu astmu a sezónnu alergiu. Diagnóza bola jasná, a tak som sa nevyhla niekoľkoročnému sledovaniu –  v podobe opakovaných testov, vyšetrení, liekov, sprejov, atď. S tým prišlo aj mnoho obmedzení – vyhýbať sa aktivitám v prašnom prostredí, či prostredí, ktoré môže spôsobiť alergickú reakciu a následný astmatický záchvat. Áno, určite to bolo prospešné, ale veľmi otravné. Od útleho detstva som mala odpor k liekom.

A tak som sa približne v 15 rokoch rozhodla začať pátrať po príčinách astmy…samozrejme, nebolo to jednoduché. V 18. rokoch som urobila svoje prvé „dospelácke“ rozhodnutie. Prestala som brať lieky. Rozhodla som sa ísť vlastnou cestou uzdravovania sa a hľadania odpovedí – začala som piť viac vody, začala som viac cvičiť a športovať, meditovať, ale aj študovať a vzdelávať sa.

Pri každej činnosti som pozorovala svoje dýchanie, jeho zmeny a jeho vplyv na moje telo i myseľ. Dych ma fascinoval odjakživa. Už ako malé dieťa som pozorovala svojich blízkych, ako dýchajú. Vždy, keď som zaspávala v náručí alebo tesnej blízkosti svojich rodičov a starých rodičov, pozorovala som ich dych. Dodnes si pamätám, ako dýchali.

Do života som zapájala odpozorované zmeny dýchania – skúšala som ich zapájať do rôznych aktivít, pozorovala som ako vedomé zmeny dýchania ovplyvňujú moju výkonnosť, činnosť mysle, či tela. Takto som si postupne vytvárala vlastné dychové techniky, ktoré som zapájala do každodenného života ako pravidelné cvičenie.

Prvé výsledky na seba nenechali dlho čakať – prvú letnú sezónu, výlet na bicykli, plávanie, či hodinové tanečné vystúpenie som ustála bez liekov.

Neskôr som sa dostala k joge. Moja prvá učiteľka jogy ma naučila základné asány (pozície), i to ako správne pri cvičení dýchať. A toto ma posunulo opäť o krok ďalej. Niekoľko mesiacov som každý deň cvičila svoje techniky dýchania a 1-3 Pozdravy slnka tak, aby som ich správne udýchala. Následne sa mi podarilo zabezpečiť si kontrolu v špeciálne pohybovej poradni, kde mi urobili štandardné vyšetrenie, ale aj spirometriu.

Výsledok bol ohromujúci. Sám lekár bol šokovaný z výsledkov a ťažko sa mu prijímala informácia, že sa nevenujem žiadnemu športu aktívne a toto som dosiahla len pravidelným zapájaním dychových techník v rôznych podobách (v pohybe i vedomých dychových cvičeniach). Vyšetrenie potvrdilo zväčšenie objemu mojich pľúc na 8 litrov. To bol môj WAKE-UP CALL! Po prvýkrát som videla čierne na bielom, aké zmeny dokážeme vo svojom živote urobiť vedomou prácou s dychom.

Pozn.: Objem ľudských pľúc je priemerne 4 – 6 litrov. Objem pľúc je ovplyvnený viacerými faktormi – napr. vyšší ľudia majú zvyčajne väčšie pľúca, aktívny športovci majú väčšie pľúca ako ľudia, ktorí nevykonávajú žiaden šport, ženské pľúca sú o 20 – 25% menšie než mužské.

Od tohto momentu som začala štúdiu o dýchaní venovať ešte viac času. A nielen to – postupne som začala zistené informácie zapájať nielen do svojho života, ale rovnako tak zdieľať medzi ostatných – ľudí rôznych vekových kategórií, ľudí s rôznym životným základom, ľudí s rôznymi fyzickými, duševnými, či mentálnymi chorobami, ľudí z rôznych krajín.

 (A výsledok?)

  • Dovolím si povedať, že viac ako 98 % populácie dýcha zle, nesprávne.
  • Viac ako 70 % ľudí má veľmi plytké dýchanie, čo následne v tele aj mysli vytvára stres, depresie a úzkosti, ktoré sú príčinou mnohých civilizačných chorôb.
  • Viac ako 50 % obyvateľstva dýcha nesprávne pri športových aktivitách – čo spôsobuje nedostatok energie a napätie svalov, či častejšie úrazy.

Keď som delila a o svoje skúsenosti – výsledky a spätné väzby na seba nenechali dlho čakať. Mnohých som videla plakať, či smiať sa od radosti. Pretože objaviť čaro dychu a jeho silu je ako znovu objaviť zázrak života.

Zmeň svoj život za pomoci svojho dychu, nadýchni sa života!
Urob si hneď teraz svoj BEZPLATNÝ TEST DÝCHANIA!

 

Moje životné motto:

Miluj svoj život a on Ti dá všetko to najlepšie čo len môže!
Všetci sme Božie dietky a môžeme byť tak šťastní ako len chceme!

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohto komentáru. Zásady spracovania osobných údajov