Spolupráca

spolupracuj

Je pre mňa prirodzené zdieľať a pomáhať. Tak prirodzené, až som sa v tom pred rokmi stratila a dostala sa do role “nemilosrdného samaritána”.

Prečo nemilosrdného?
Pretože som pomáhala aj keď ma o pomoc nik nepožiadal alebo na úkor seba a svojho vlastného zdravia, svojej energie. Dokonca to došlo až tam, že som si za svoju prácu (aj keď je formou pomoci) nedokázala požiadať odmenu. A pritom je to tak jednoduché…. Je to len forma výmeny energie … ako nádych a výdych…rovnováha.

Áno aj v živote to tak má byť, všade. Rovnováha by mala byť vo všetkých situáciach a vzťahoch, vo všetkých systémoch. Inak to dlho fungovať nebude. Je to to základný princíp vesmíru.

A tak je to aj v spolupráci, nech už ju vnímame na akejkoľvek úrovni, spolupráca je základným pilierom všetkých vzťahov a jednou z najväčších ľudských cností.

V dnešnej dobe to nefunguje

Zabudli sme prirodzene spolupracovať, všetko je biznis, dokonca aj mnohé vzťahy a preto sú nefunkčné:

 • Budem ťa mať rada, keď…
 • Urobím to pre teba, keď…
 • Keď ma budeš mať rád/rada, tak som ochotný/á…

A to je len “výcuc” z toho, čo dokážeme v bežnej komunikácii a “spolupráci” vyslovovať. Prestaňme manipulovať s inými, ubližujeme tým sami sebe.

Otvorme sa prirodzenej spolupráci a podpore

Spolupráca nás nemusí stáť veľa času a námahy. Dnes sme už takmer všetci na sociálnych sieťach a máme mobilné telefóny….je to tak jednoduché šíriť dobro a spoluprácu! Len je dôležité využiť tú energiu a prostriedky správnym smerom!

Ako?

 • Páči sa ti nejaký príspevok / článok / video, ktoré sa ti dostalo do pozornosti a vyvolalo v tebe príjemné pocity. Pošli ho ďalej, zdieľaj ho medzi svojich priateľov. Nikdy nevieš, komu môže táto informácia pomôcť, pozdvihnúť náladu, podporiť ho.
 • Vieš o niekom, kto niečo tvorí, venuje sa niečomu prospešnému – hovor o ňom/nej, podpor ho/ju , poďakuj mu/jej.
 • Páči sa ti, čo dnes niekto v tvojom okolí / rodine urobil, ako zareagoval na nejakú situáciu? Poďakuj mu/jej, pochváľ ho/ju, podpor ho/ju v tom. Ono sa to znásobí a podporí to lepšie vzťahy.
 • Máš niekoho rád, vážiš si ho, miluješ ho, chýba ti – tak mu/jej to povedz, zdieľaj s ním / s ňou vrúcne objatie! Tak málo stačí…
 • Nepáči sa ti niečo, povedz to. Nemusí sa nám páčiť všetko a nemusíme byť so všetkých stotožnený. Odovzdaj konštruktívna spätnú väzbu, tá je na mieste a neublíži. Konštruktívna spätná väzba má 3 dôležité kroky, ktoré je potrebné dodržať:
 1. povedať, že sa ti niečo nepáči
 2. Vysvetliť, čo sa ti na tom nepáči
 3. A povedať ako by si to urobil inak

Ak chceš iba osočovať (A) a nemáš k tomu ostatné argumenty (B,C), vykašli sa na to a vyrieš si to v sebe. Pretože v tom prípade táto situácia z teba vytiahla “tvoj vlastný bordel”, ktorý si potrebuješ zvedomiť a zmeniť vo svojom vlastnom živote.

Spoluprácu nemôžem očakávať. Spoluprácu tvorím. Spolupráca nie je o peniazoch. Spolupráca je o spolu-práci.

Vždy začíname od seba!

Z knihy Vnútorná krása

Ak sa spolupráca prejavuje iba v spojitosti s jednotlivými úlohami, nestojí za nič. No, ak pramení s porozumenia, že každý prejav dobročinnosti je príspevkom pre ďalšie pokolenie, potom sa stáva niečím veľkým. Je to pohonná látka pre nový svet, rovnako ako každá ľudská cnosť, ktorá je podvedome založená na vidine budúcnosti. Možno to dobre vystihujú slová: “tvoriť jednotu so svetom”, keď všetko, čo robíte, prispieva k spoločnému, namiesto, aby išlo o osobný ťah v osobnej hre.

V procese úkladov a nástrah, s veľkým množstvom opozície, povedz slovo, poskytni myšlienku, urob čosi, aby si podvihol myseľ druhého človeka. Už len tým prispeješ veľkou mierou.

S láskou,
Tina Penxová

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohto komentáru. Zásady spracovania osobných údajov