Podľa výskumníkov z Univerzity Nového Južného Walesu v Austrálii sa pri strate hmotnosti väčšina z nej vydýchne vo forme oxidu uhličitého. Dosiahnuť to môžeme zdravým dýchaním – využitím správnych dychových svalov a výdychom dlhším ako je nádych. Jednoducho, menej jedz, lepšie dýchaj a viac sa hýb!
Presne tak! V tomto príspevku ti odhalím revolučné informácie, ktoré navždy zmenia tvoj prístup k zdraviu i chudnutiu. Pohodlne sa teda usaď, zhlboka sa nadýchni a priprav sa objaviť silu ukrytú v tvojich pľúcach, ktorá ti pomôže zvládnuť neželané kilá navyše. Samozrejme, najlepšie výsledky pri chudnutí dosiahneš prepojením všetkých kľúčov zdravého životného štýlu.
Pokiaľ ide o odbúravanie tuku, dych zohráva dôležitú úlohu. Správne, zdravé dýchanie™, tzn. hlboké bránicové dýchanie, výrazne ovplyvňuje funkčnosť nášho metabolizmu a spaľovanie tukov. Aby sme schudli, musíme si vytvoriť kalorický deficit, čo znamená, že musíme spáliť viac kalórií, ako spotrebujeme. Spôsob, akým naše telo spaľuje kalórie, je proces nazývaný termogenéza. Termogenéza je proces, pri ktorom sa v tele spotrebováva energia na produkciu tepla. Je to proces, ktorým sú vykonávané metabolické pochody ako je dýchanie, udržiavanie teploty tela, trávenie potravy, odburávanie tukov a iné biologické pochody. Pri termogenéze telo spaľovaním kalórií produkuje teplo. Čím viac tepla sa vyprodukuje, tým viac energie sa spotrebuje. Termogenézu možno zvýšiť hlbokým bránicovým dýchaním. Keď zhlboka dýchame, pomáhame tým stimulovať parasympatický nervový systém, ktorý okrem iného zabezpečuje správnu funkčnosť metabolizmu i hormonálneho systému.
Veda o odbúravaní tukov a dýchaní je jednoduchá. Keď dýchame zhlboka, naše telo produkuje viac tepla. To spôsobuje, že spaľujeme viac kalórií a keď spaľujeme viac kalórií, chudneme. Je to naozaj také jednoduché! Existujú dva typy termogenézy: mimovoľná a dobrovoľná. K nedobrovoľnej termogenéze dochádza bez toho, aby sme si to všimli, napríklad keď sa trasieme, aby sme sa udržali v teple, alebo sa potíme, aby sme sa ochladili. K dobrovoľnej termogenéze dochádza, keď sa rozhodneme robiť niečo, čo nás prinúti produkovať viac tepla, napríklad cvičiť alebo jesť pikantné jedlá.
V každom prípade termogenéza vedie k úbytku hmotnosti. A teda… Ak chceš schudnúť, dýchaj zhlboka, dýchaj bránicou!
Dýchanie zohráva kľúčovú úlohu pri odbúravaní tuku, pretože keď telo spaľuje tuk na energiu, vytvára oxid uhličitý ako odpadový produkt, ktorý musí byť následne z tela odstránený. Dýchanie, presnejšie výdych, pomáha odstraňovať tento oxid uhličitý z tela, čím sa podporuje odbúravanie tukov.
Keď chudneme, väčšinu stratenej hmotnosti v podstate vydychujeme vo forme oxidu uhličitého. Približne 84 % odpadových produktov z metabolizmu tukov sa vylučuje vo forme oxidu uhličitého a zvyšných 16 % vo forme vody. Výskum ukázal, že na každých 10 kg tuku metabolizovaného v tele (triglyceridov) sa vydýchne a vylúči z tela približne 8,4 kg oxidu uhličitého.
Pľúca sú teda primárnym vylučovacím orgánom pri chudnutí. Tento výpočet nezohľadňuje tuk, ktorý sa za určitých (pato)fyziologických podmienok môže vylučovať vo forme ketolátok, ani malé množstvo chudej telesnej hmoty, ktorej dusík sa môže vylučovať vo forme močoviny.
Príklad:
Osoba s hmotnosťou 70 kg vydýchne priemerne 200 ml CO2 pri 12 vdychoch za minútu. Autori vypočítali, že každý výdych obsahuje 33 mg CO2, pričom 8,9 mg tvorí uhlík. Celkovo 17 280 vdychov počas dňa zbaví človeka minimálne 200 g uhlíka, pričom približne tretina tohto úbytku hmotnosti sa uskutoční počas 8 hodín spánku. Množstvo vylúčeného uhlíkamožno zvýšiť cvičením. Ak 1 hodinu odpočinku nahradíš 1 hodinou mierneho cvičenia (napr. ľahký beh, rýchla chôdza), rýchlosť metabolizmu sa zvýši sedemnásobne. ALE POZOR! „Fyzická aktivita ako stratégia na zníženie hmotnosti môže byť ľahko zmarená relatívne malým množstvom nadbytočného jedla,“ píšu autori.Riešenie je jednoznačné: „Menej jedz, lepšie dýchaj a viac sa hýb“.
Keď ide o chudnutie, mnohí ľudia si myslia, že jediný spôsob, ako schudnúť je diéta a cvičenie. Avšak jedným z často prehliadaných faktorov pri chudnutí je vedomá práca s dychom a správne nastavenie dychového vzorca. Chudnutie a tiež dýchanie sú zároveň výrazne ovplyvňované kvalitou spánku, dostatočným príjmom tekutín, stravou a výživou, pohybom a vnútornou rovnováhou.
Ak sa naučíš kontrolovať svoje dýchanie, môžeš svojmu telu skutočne pomôcť efektívnejšie spaľovať tuky.
Tu je niekoľko tipov na odbúravanie tukov prostredníctvom vedomej práce s dychom:
UPOZORNENIE!!!
Práca s dychom si vyžaduje odborné vedenie terapeuta dychom / fyzioterapeuta, ktorý stanoví správnu techniku dýchania prispôsobenú tvojmu aktuálnemu stavu a stavu tvojich pľúc. Poraďte sa s odborníkom.
Rozobrali sme význam dýchania pri odbúravaní tukov a jeho veľký potenciál pri pomoci ľuďom dosiahnuť ideálnu hmotnosť. Zameraním sa na hlboké bránicové dýchanie môžeš zvýšiť rýchlosť metabolizmu a spáliť viac kalórií aj pri pokojnom sedení. Pri tomto type cvičenia by si mal/a venovať pozornosť aj svojmu držaniu tela, pretože tak maximalizuješ účinok, ktorý má tento typ dýchania na tvoje telo.
Pri správnej technike dýchania a cvičení môžeš začať pozorovať výsledky v priebehu niekoľkých týždňov!
P.S.: Ak ťa tento príspevok oslovil, zdieľaj ho medzi svojich známych. Možno aj im prinesie potrebné informácie. Zdieľaním našich príspevkov tiež podporíš osvetu v téme zdravého dýchania a našu prácu. Ďakujeme!
Zdroj: R. Meerman, A. Brown, When somebody loses weight, where does the fat go?, BMJ 2014; https://doi.org/10.1136/bmj.g7257